Την Ουγγαρία θα αντιμετωπίσει η Εθνική Νέων στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στον Βόλο. Οι Ούγγροι επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί κόντρα στην Βραζιλία και επικράτησαν με 15-12 και αύριο (2/9) το συγκρότημα του Περικλή Δαμάσκου θα παλέψει με του Μαγυάρους για ένα εισιτήριο που οδηγεί στην τετράδα.

Το ματς που ενδιέφερε την περισσότερο την Ελλάδα ήταν εκείνο της Ουγγαρίας με τη Βραζιλία, αφού θα αντιμετώπιζε τον νικητή της αναμέτρησης στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ούγγροι νίκησαν 15-12 τους Βραζιλιάνους και προχώρησαν στην επόμενη φάση χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα. Εξασφαλίζοντας μια ασφαλή διαφορά στο πρώτο μισό του αγώνα (8-4) η Ουγγαρία έφτασε στο +7 (14-7) στην τελευταία περίοδο, αφήνοντας στη συνέχεια τα λεπτά να κυλήσουν. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Νοτίου Αμερικής να μειώσει, χωρίς όμως και να απειλήσει. Ελλάδα και Ουγγαρία θα είναι ένα από τα ζευγάρια των προημιτελικών που θα διεξαχθούν την Παρασκευή, ενώ από την άλλη η Βραζιλία θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις της για μια θέση μεταξύ 9-12 με πρώτο αντίπαλο τις ΗΠΑ.