Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 24′ με τον Λιβάι Γκαρσία στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 31′ με τον Γεντβάι και στο 66′ έκανε το 1-2 με τον Αράο και είναι πλέον σε θέση οδηγού στην OPA Arena.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης η Ένωση πίστεψε ότι έκανε το 2-1 με τον Λιβάι Γκαρσία που βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά όπως έπρεπε τον Λοντίγκιν, η εξέταση του VAR όμως έδειξε ότι υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης και το γκολ δεν μέτρησε.

Το σκορ, επομένως, παρέμεινε στο 1-1, μέχρι που ήρθε το 66ο λεπτό και το 1-2 από τον Αράο! Ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ, ο Κώτσιρας με το κεφάλι βρήκε τον Αράο και με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους Πράσινους!