Με αυτογκόλ του Κίβιορ στο 80′ και γκολ του Ντίας στο 95′ η Λίβερπουλ νίκησε με 2-0 την Άρσεναλ εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τους «32» του κυπέλλου Αγγλίας και παράλληλα ψυχολογική ώθηση για τη μάχη του πρωταθλήματος.

Οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νέλσον στο 3′ και δοκάρι με τον Όντεγκααρντ στο 11′, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να πατάει καλύτερα, να έχει φάσεις αλλά να μη μπορεί να σκοράρει ενώ αυτή του Γιούργκεν Κλοπ είχε τη δική της μεγάλη ευκαιρία στο 45′ με το δυνατό σουτ του Άρνολντ στο δοκάρι.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες στην επανάληψη, με τη Λίβερπουλ να έχει δεύτερο δοκάρι, στο 78′ με τον Ζότα από καλή θέση, για να γίνει τελικά το 0-1 στο 80′ με το αυτογκόλ του Κίβιορ.

Η Άρσεναλ προσπάθησε στα λεπτά που απέμεναν για την ισοφάριση αλλά στο 95′ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Ζότα έδωσε στον Ντίας που με ωραίο τελείωμα έγραψε το τελικό 0-2.