Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 4η αγωνιστική της Euroleague αλλά το αναμενόμενο πάθος αλλά όχι και το επιθυμητό αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα, η οποία έμεινε χωρίς προπονητή μετά την αποβολή του Εργκίν Αταμάν στην 3η περίοδο, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και τελικά εκεί ηττήθηκε με 81-86, με τον Σλούκα να γίνεται μοιραίος αστοχώντας σε βολή που θα οδηγούσε σε δεύτερη παράταση.

Ένα από τα προβλήματα των Πράσινων σε αυτά τα πρώτα παιχνίδια της σεζόν είναι το γεγονός ότι δεν μπαίνουν καλά και αυτό έγινε και απόψε (20/10), με τους Ισραηλινούς να ξεφεύγουν με +8 (12-20) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-20.

Ο Παναθηναϊκός είχε 4/16 σουτ σε αυτό το διάστημα και τα πράγματα, είναι η αλήθεια, δεν βελτιώθηκαν στο δεύτερο 10λεπτο. Αντιθέτως, έγιναν χειρότερα… Με κακό μπάσκετ και μεγάλη αστοχία η ομάδα του Αταμάν είδε τη Μακάμπι να πάει στο +11 (20-31) στο 17′ και στο +15 (24-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το ΟΑΚΑ να έχει παγώσει.

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ζεστάθηκε, αν και όχι για καλό… Στο 24′ η απόφαση των διαιτητών να δώσουν απλό φάουλ και όχι αντιαθλητικό σε μια φάση, έχοντας εξετάσει και το replay, έκανε έξαλλο τον Αταμάν, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα, αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή και καθώς αποχωρούσε φώναζε διάφορα, σε πολύ έντονο ύφος, προς τους διαιτητές.

Ένα σκηνικό που μάλλον… ξύπνησε την ομάδα, για την οποία βγήκε μπροστά ο Μήτογλου. Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε πρωτοβουλίες και έδωσε πολλές λύσεις στους Πράσινους, οι οποίοι πλησίασαν στο -5 (44-49) στο 28′ και μπήκαν από το -8 (49-57) στο τελευταίο 10λεπτο.

Εκεί, το 52-62 με το οποίο προηγήθηκαν οι Ισραηλινοί στο 32′ έδινε την εντύπωση ότι δεν θα αλλάξει κάτι αλλά τελικά άλλαξε: Με τον Μήτογλου σταθερά σε ρόλο πρωταγωνιστή ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 59-62 στο 33′ και σε 62-64 στο 35′, με τους Αντετοκούνμπο και Βιλντόζα να αναλαμβάνουν στη συνέχεια και να δίνουν το προβάδισμα (67-66) στο 37′.

Οι Πράσινοι ήταν, πλέον, μπροστά και όταν ο Σόρκιν έχασε δύο βολές για τη Μακάμπι στα 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με το σκορ στο 72-70 όλα έδειχναν νίκη για το Τριφύλλι αλλά τελικά ο Νίμπο με φόλοου έκανε το 72-72 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με +5 (73-78) αλλά το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη και όταν το σκορ ήταν στο 79-82 με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σλούκας κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να δώσει μια νέα ευκαιρία στην ομάδα του, σε δεύτερη παράταση, για τη νίκη. Ο Έλληνας γκαρντ, όμως, ευστόχησε σε 2 από τις 3 βολές και τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 81-86, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην 3η του ήττα στις πρώτες 4 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72, 81-86 (παράταση)