Ο πιο τρελός φετινός αγώνας έγινε (σχήμα λόγου) στο Silverstone. Βροχή έπεφτε στη μισή πίστα ενώ η υπόλοιπη ήταν στεγνή, το Α’ σκέλος διακόπηκε στον 1ο κιόλας γύρο ενώ για πρώτη φορά μοτοσυκλέτα τερματίζει χωρίς τον αναβάτη της!

Τα φαβορί καταποντίζονται, ελάχιστοι ήταν οι θεατές, μπάχαλο η οργάνωση και όλα αυτά για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike –WSBK.

Α’ Σκέλος

Η ‘καλή’ μέρα από το πρωί φαίνεται. Το Α’ Σκέλος είδε την κόκκινη σημαία στον πρώτο μόλις γύρο, εξαιτίας μιας πτώσης που προξενήθηκε από τα νερά στην πίστα λόγω βροχής. Συγκεκριμένα ενώ μείωνε ταχύτητα ο Maxime Berger έπεσε πάνω στον poleman και συναθλητή του Jakub Smrz, ενώ πέταξε εκτός πίστας και τον Giugliano…

Η επανεκκίνηση δόθηκε με τον χαρακηρισμό του υγρού αγώνα, του πιο τρελού αγώνα φέτος. Καταρχήν έβρεχε μόνον στους Τομείς 1 και 5, ενώ στους υπόλοιπους η πίστα ήταν στεγνή. Παρόλα αυτά όπως είπαμε ο αγώνας δηλώθηκε βρεγμένος.

Μετά από 18 επικίνδυνους γύρους με αρκετές πτώσεις, νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Loris Baz μπροστά από τον Michel Fabrizio. Τρίτη πέρασε… μόνη της τη γραμμή τερματισμού, η μοτοσυκλέτα του Ayrton Badovini. Ο ίδιος ο Ayrton ακολούθησε λίγο πιο πίσω!

Οι μόνοι που «τσίμπησαν» με τον χαρακτηρισμό «βρεγμένος αγώνας» και τελικά την πάτησαν, ήταν ο pole-sitter Smrz, ο πρώην team-mate του, Γάλλος Sylvain Guintoli και ο Hopkins -που ξεκίνησαν με λάστιχα βροχής.

Αντιμετώπισαν προβλήματα στα πρώτα δύο τρίτα του αγώνα, οπότε η πίστα στέγνωνε ή ήταν στεγνή –κι όταν ήρθε η βροχή, βρίσκονταν ήδη έναν γύρο πίσω (είχαν ντουμπλαριστεί ήδη από τον 10ο), έχοντας επιπλέον καταστρέψει και τα λάστιχά τους. Ο Hopkins θα εγκατέλειπε από πρόβλημα του Suzuki στον 11ο γύρο.

Πρώτος έφυγε ο Checa αλλά αμέσως τον πέρασε ο Baz και κατόπιν όλους ο Sykes, ενώ ο Checa που έχασε τη γραμμή του έσπρωξε σχεδόν εκτός πίστας τον Leon Camier.

Στην στροφή Brookland τη πρωτοπορία άρπαξε ο Haslam με τους Baz και Sykes στο κατόπι του. Ήταν μια απίστευτα παθιασμένη μάχη για την 3η θέση. Ο αναβάτης της BMW ήταν πρώτος στον 3ο γύρο όταν ο Checa ανέβηκε στην 3η θέση, ενώ ο Sykes προσπερνούσε θαρραλέα τον Biaggi που έδειχνε να βρίσκει την εμπιστοσύνη του στην πρόσφυση.

Στον 5ο γύρο μπροστά πέρασε ο Carlos Checa που μάλιστα έχτισε και σημαντική διαφορά, την οποία διατήρησε για 10 γύρους, μέχρι που άρχισε να βρέχει. Όχι δυνατά, αλλά αρκετά για να αλλάξει τη δυναμική του αγώνα.

Ο Camier για παράδειγμα που πάλευε για μια θέση στο βάθρο, σήκωσε το χέρι του για να δηλώσει ότι έπρεπε ο αγώνας να διακοπεί, αλλά καθώς ο αγώνας είχε δηλωθεί “υγρός” δεν ήταν δυνατόν να διακοπεί από τους αναβάτες. Λίγο μετά ο Camier έπεσε, καθώς οδηγούσε πάνω από το όριο πρόσφυσης.

Ένας -ένας οι αναβάτες έκοβαν ρυθμό, μη θέλοντας να ριψοκινδυνεύσουν μια πτώση. Τελικά το βάθρο αποφασίστηκε από την τρέλα ή διάθεση ορισμένων να τα παίξουν όλα για όλα.

Στον 14ο γύρο ο Haslam πέρασε τον Checa που ανοίχτηκε και έχασε πολλές θέσεις μέχρι να επιστρέψει στον αγώνα. Haslam, Camier, Baz, Fabrizio και Badivini συνέχισαν να σφάζονται χωρίς αύριο.

Ο 19χρονος Baz απέδειξε ότι δικαίως θεωρούνται οι Γάλλοι πολύ καλοί στη βροχή, αφού πέρασε στον τελευταίο γύρο από την εξωτερική τον Fabrizio και τον Badovini για να πάρει την πρώτη του νίκη σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Michel Fabrizio πάλι, πέρασε τους μισούς αναβάτες για να φτάσει ως την 2η θέση.

Ο Ayrton Badovini έπεσε βγαίνοντας από την τελευταία στροφή, αλλά κατόρθωσε να διασχίσει τρίτος τη γραμμή τερματισμού, καθώς ο Rea που ακολουθούσε, χτύπησε πάνω στη BMW του Badovini που γλιστρούσε προς τη γραμμή τερματισμού και… έπεσε.

Παρότι οδήγησαν τον αγώνα, οι Checa και Haslam τερμάτισαν 5ος και 6ος αντίστοιχα. Ο Melandri που δεν έδειξε να κυνηγά τη νίκη, τερμάτισε ικανοποιημένος στην 7η θέση, γκρεμίζοντας μεθοδικά την πρωτοπορεία του Biaggi.

Όγδοος κατέληξε ο Sykes που πρέπει να συγκρούστηκε με τους πάντες σε αυτόν τον αγώνα. Μακριά πίσω του στην 9η θέση ο Davide Giugliano. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Eugene Laverty.