Με κορυφαίους τους Ρούμπιτ, Σπανούλη και Έλις, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 80-70 στο ΣΕΦ.

Την 9η νίκη (9-13) στη φετινή Euroleague πέτυχε ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι έλειπε ο τραυματίας Πρίντεζης. Φρόντισε για αυτό ο Ρούμπιτ, ο οποίος έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του, ενώ πολύ καλός ήταν στο ντεμπούτο του ο Έλις.

Οι Πειραιώτες άρχισαν καλά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 10-5 στο 5′, αλλά τα τρίποντα του Σενγκέλια είχαν ως αποτέλεσμα οι Ισπανοί να προσπεράσουν (20-21) πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του 2ου 10λεπτου (30-30), αλλά οι Σπανούλης (16π.), Ρούμπιτ (19π.) και Έλις (11π., 7 ριμπάουντ) έδιναν πόντους και τελικά και διαφορά έξι πόντων στο ημίχρονο (43-37).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας και στο +10 και από εκεί και πέρα η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε (69-55 πέντε λεπτά πριν το τέλος), με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 43-37, 59-51, 80-70.