Στην τετράδα των πλέι οφ της Basket League προκρίθηκε η ΑΕΚ, η οποία έκανε το 2-1 στην προημιτελική σειρά με αντίπαλο τον Χολαργό, τον οποίο νίκησε με 88-75 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για να βρει στην επόμενη φάση τον Προμηθέα Πάτρας, ο οποίος είχε ήδη «καθαρίσει» τον ΠΑΟΚ με 2-0 στη δική τους σειρά.

Η Ένωση πήρε με αυτόν τον τρόπο και… εκδίκηση από τους νεοφώτιστους, οι οποίοι μεσοβδόμαδα είχαν πετύχει μια ευρεία νίκη και είχαν κάνει το 1-1. Ωστόσο, η ποιότητα των παικτών του Λούκα Μπάνκι και η εμπειρία τους έδωσαν το έναυσμα για τη σημερινή επικράτηση, η οποία ήρθε δύσκολα, παρά τη διαφορά των 13 πόντων.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το ημίχρονο, αλλά με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην επανάληψη, ο «δικέφαλος» πήρε το προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα και μαζί το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75