Η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες στο 6ο λεπτό του τελικού του κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ λόγω της αποβολής του Ρότα, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26′ με κοντινή προσπάθεια του Μουκουντί μετά την εκτέλεση φάουλ του Ελίασον.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στον τελικό με μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Λιβάι Γκαρσία στο 5′ και αμέσως μετά έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ρότα, με αποτέλεσμα ο Ματίας Αλμέιδα να αναγκαστεί να αλλάξει τα πλάνα του αφού η ομάδα του καλείται να παίξει όλο τον τελικό με παίκτη λιγότερο.

Παρ’ όλα αυτά, από το 26ο λεπτό η Ένωση είναι μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του Μουκουντί, ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει σε αυτόν μετά την εκτέλεση φάουλ του Ελίασον από πλάγια θέση και τελείωσε ψύχραιμα τη φάση γράφοντας το 1-0.