Μετά τις δύο νίκες της Παρτιζάν στη Μαδρίτη, η Ρεάλ απάντησε με δύο δικές της στο Βελιγράδι επικρατώντας με 85-78 στο 4ο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 2-2, με τη σειρά να επιστρέφει πλέον στην ισπανική πρωτεύουσα για το τελευταίο παιχνίδι που θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα πάει στο Final 4 της Euroleague.

Η δυναμική εκκίνηση της Ρεάλ φανέρωσε με το… καλησπέρα τις διαθέσεις της, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (15-27). Ωστόσο, η Παρτιζάν ανέβασε την παραγωγικότητα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Άντζουσιτς ισοφάρισε σε 42-42 στα 20΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, πριν ο Γιουλ απαντήσει και στείλει τη Ρεάλ στα αποδυτήρια στο +3 (42-45).

Η πίεση της Παρτιζάν συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και στο 25΄ προσπέρασε για πρώτη φορά με 51-49, πριν η Ρεάλ απαντήσει με επιμέρους σκορ 4-12 και κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (55-61). Με τον Παπαπέτρου σε εξαιρετικό βράδυ, οι Σέρβοι παρέμειναν απειλητικοί και στο 34΄ μείωσαν σε 70-71, αλλά η Ρεάλ είχε τις απαντήσεις και στο 1΄47΄΄ για τη λήξη έδειξε να κρατά το break στα χέρια της (74-80), παρά την απώλεια του Ντεκ με τραυματισμό στο γόνατο στο 37΄. Δύο κλεψίματα του Μαντάρ, με ισάριθμα καλάθια του έφεραν την Παρτιζάν και πάλι σε απόσταση αναπνοή (78-80), αλλά μέχρι εκεί… Ο Ταβάρες πήρε το κρισιμότερο… γκολ-φάουλ (78-83), οι ΛεΝτέι και Νάναλι αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και ο Μούσα διαμόρφωσε το τελικό 78-85…

Πρωταγωνιστής των νικητών και πάλι ο Έντι Ταβάρες με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντοι ήταν ο απολογισμός και του Άνταμ Χάνγκα, που έδωσε λύσεις από την περιφέρεια (3/5 τρίποντα). Από 14 σημείωσαν οι Ντζάναν Μούσα και Γκάμπριελ Ντεκ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου προσπάθησε στα 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ από την Παρτιζάν με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ στους 25 πόντους σταμάτησε το κοντέρ του Ζακ ΛεΝτέι.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85