Με μια μεγάλη έκπληξη έκλεισε το πρώτο «παράθυρο» των προκριματικών του EURO 2024 καθώς η Σκωτία νίκησε με 2-0 την Ισπανία μέσα στη Γλασκώβη κι έκανε το δύο στα δύο στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου. Στο μεταξύ, σημαντικές νίκες πέτυχαν η Κροατία μέσα στην Τουρκία (2-0), η Ουαλία επί της Λετονίας (1-0) και η Ελβετία επί του Ισραήλ (3-0).

1ος Όμιλος

Με «καυτό» τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, η Σκωτία «καθάρισε» την Ισπανία στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης με 2-0 κι απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του 1ου ομίλου. Ο 26χρονος μετά τα δύο γκολ στο ματς της πρεμιέρας επί της Κύπρου, βρήκε ξανά δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στη «Λα Ρόχα» (7′, 51′), η οποία μπορεί να νίκησε στο ξεκίνημα με 3-0 τη Νορβηγία, ωστόσο, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο γκρουπ. Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο η Νορβηγία, που έπαιξε και πάλι χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ, έμεινε στο 1-1 με τη Γεωργία εκτός έδρας.

4ος Όμιλος

Η Κροατία, στο μεταξύ, είχε σε φοβερή βραδιά το δίδυμο Πάσαλιτς-Κόβασιτς, με τον μέσο της Αταλάντα να «σερβίρει» και τον άσο της Τσέλσι να «εκτελεί» στο πρώτο 45λεπτο, οδηγώντας τους «βατέρνι» στην πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο με 2-0 επί της Τουρκίας μέσα στην Προύσα. Για το ίδιο γκρουπ, σε ένα ιδιαιτέρως φορτισμένο κλίμα με τον Γκάρεθ Μπέιλ να εκφωνεί αποχαιρετιστήριο λόγο προς τους οπαδούς, η Ουαλία νίκησε με 1-0 την Λετονία (41′ Μουρ) και έφτασε στους τέσσερις βαθμούς.

9ος Όμιλος

Στον 9ο όμιλο, Ρουμανία κι Ελβετία «ζευγάρωσαν» τις νίκες τους επί των Λευκορωσίας και Ισραήλ, με τους Βαλκάνιους να «καθαρίζουν» επί της ουσίας τα πράγματα μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα (2-1) του αγώνα με την Λευκορωσία, ενώ από την άλλη οι Ελβετοί «πάτησαν γκάζι» στο δεύτερο μέρος κόντρα στο Ισραήλ και μέ δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (49΄-52΄) έφτασαν στο ευρύ 3-0, σκοράροντας συνολικά 8 γκολ (5-0 στην πρεμιέρα τη Λευκορωσία) κι έχοντας παθητικό… μηδέν. Για το ίδιο γκρουπ, Κόσοβο και Ανδόρα έμειναν στο 1-1.

Ελβετία-Ισραήλ 3-0

(39΄ Βάργκας, 49΄ Αμντούνι, 52΄ Βίντμερ)

Κόσοβο-Ανδόρα 1-1