Τα προκριματικά του Euro 2024 συνεχίστηκαν με τα πρώτα παιχνίδια για τη 2η αγωνιστική των ομίλων και τα φαβορί έκαναν αυτό που αναμενόταν, με την Αγγλία να νικάει με 2-0 την Ουκρανία, την Ιταλία να περνάει με το ίδιο σκορ από τη Μάλτα και την Πορτογαλία να ρίχνει… μισή ντουζίνα γκολ στο Λουξεμβούργο εκτός έδρας (0-6).

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ιταλίας στην πρεμιέρα, η Αγγλία υποδέχθηκε την Ουκρανία με στόχο το 2×2 και το κατάφερε επικρατώντας με 2-0, χάρη στα γκολ των Κέιν (37′) και Σάκα (40′) στο πρώτο ημίχρονο.

Λίγες ώρες μετά, η Ιταλία πήγε στην έδρα της Μάλτας με τη νίκη να θεωρείται αυτονόητη και ήρθε με δύο γκολ στο πρώτο μέρος: Στο 15′ ο Ρετέγκι με κεφαλιά έκανε το 0-1, στο 27′ ο Πεσίνα με προβολή έγραψε το 0-2 και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο πρώτος αγώνας, χρονικά, του 8ου ομίλου για τη 2η αγωνιστική ήταν το Καζακστάν – Δανία και τελικά έγινε και η έκπληξη, αφού ο φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη στα γκολ του Χόιλουντ (21′, 36′) αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και έκαναν τρελή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 3-2 (73′. πεν. Ζανουντίνοβ, 86′ Ταγκιμπέργκεν, 89′ Αϊμπέτοβ).

Από εκεί και πέρα, η Σλοβενία με γκολ του Σέσκο (57′) και αυτογκόλ του Ντι Μάιο (60′) νίκησε με 2-0 το Σαν Μαρίνο και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Φινλανδία με σκόρερ τον Κάλμαν στο 28′ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βόρειας Ιρλανδίας.

1Οος ΟΜΙΛΟΣ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Πορτογαλία, η οποία πήγε στο Λουξεμβούργο με στόχο να βάλει όσο το δυνατόν περισσότερα γκολ και τελικά έβαλε έξι: 0-1 στο 9′ ο Ρονάλντο, 0-2 στο 15′ ο Ζοάο Φέλιξ, 0-3 στο 18′ ο Σίλβα, 0-4 στο 31′ ξανά ο Ρονάλντο, 0-5 στο 77′ ο Οτάβιο, 0-6 στο 89′ ο Λεάο.

Πολλά γκολ όμως, βασικά περισσότερα και συγκεκριμένα επτά έβαλε η Ισλανδία, η οποία διέλυσε με 7-0 το Λιχτενστάιν εκτός έδρας, ενώ η Σλοβακία με Μακ (13′) και Χαρασλίν (40′) νίκησε με 2-0 τη Βοσνία και είναι στη 2η θέση του ομίλου.

Λιχτενστάιν – Ισλανδία 0-7
Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 0-6
Σλοβακία – Βοσνία 2-0