Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε και στο παρκέ, με την ΑΕΚ να παίρνει μεγάλη νίκη με 77-73 στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Basket League παρά την απουσία του Στρέλνιεκς και την ομάδα του Γιάννη Σερέλη να προβληματίζει ξανά.

Με τον Παπαγιάννη να ξεκινάει καλά, αφού οι πράσινοι επιδίωξαν να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα (0-6 στο 2′), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν με τον Ξανθόπουλο και να πλησιάζουν στο -3 (11-14) στο 7′, αλλά οι Καλαϊτζάκης και Γκριγκόνις κράτησαν την ομάδα του Σερέλη μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-19).

Με τον Γκουντάιτις να παίρνει πρωτοβουλίες ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά και στο δεύτερο ξεφεύγοντας με +9 (15-24) στο 12′, αλλά οι Μάιλς και Μίτσελ με τρίποντα έφεραν τους κιτρινόμαυρους στο -3 (21-24) στο 13′ και στη συνέχεια ανέλαβε ο Λεμάρ για την προσπέραση (25-24) στο 14′, με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις και από τον Γιάνκοβιτς και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +3 (37-34).

Αυτό που περίμεναν όλοι ήταν ότι οι πράσινοι θα έμπαιναν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Μπέικον η ομάδα του Σερέλη κατάφερε όντως να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να προσπεράσει (46-48 στο 24′) χάρη και στον Γκριγκόνις, αλλά οι Ξανθόπουλος και Μίτσελ έδωσαν λύσεις στην Ένωση, η οποία κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά και να πάει ακόμη και στο +8 (58-50) στο 28′, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο 10λεπτο με το σκορ στο 60-56.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο Μπέικον πήρε τα πάνω του με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οδηγώντας τον Παναθηναϊκό από το -4 στο +5 (60-65) στο 33′, αλλά ο Λεμάρ αντέδρασε ξανά για την ΑΕΚ και το παιχνίδι συνεχίστηκε σαν να ήταν… μονομαχία του με τον Γκριγκόνις. Μια μονομαχία που είχε φέρει τις ομάδες ισόπαλες 73-73 στα 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με το φινάλε να είναι δραματικό.

Ο Φλιώνης έκανε το 75-73 για τους γηπεδούχους στα 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Γκριγκόνις στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ και να αστοχεί σε δύο βολές… Στα 4 δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αλλά ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και ο Μάιλς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73