Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (9/2) και το δεύτερο σκέλος της «σπασμένης» 24ης αγωνιστικής της Euroleague, με τον Ολυμπιακό να παραμένει μόνος πρώτος στην κατάταξη, αλλά την Μπαρτσελόνα να τον πλησιάζει σε απόσταση μιας νίκης.

Στο μεταξύ, ο Παναθηναϊκός παραμένει στην 15η θέση της κατάταξης πριν από την αποψινή του (10/2) αναμέτρηση με τη Βαλένθια στο «ΟΑΚΑ» και βρίσκεται τέσσερις νίκες μακριά από τη ζώνη των πλέι οφ.

Εύκολα η Μπαρτσελόνα

Τη θέση της (3η) στην τετράδα της βαθμολογίας της Euroleague κράτησε η Μπαρτσελόνα, μετά το άνετο «διπλό» στην Μπολόνια, με το οποίο διεύρυνε στο 4-0 το αήττητο σερί της. Οι «μπλαουγκράνα» συνέτριψαν με 92-75 τη Βίρτους, για την 24η αγωνιστική, αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 16-8. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 11-13, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια τους να προλάβουν την οκτάδα και τα πλέι οφ.

Οι Ισπανοί εξαργύρωσαν τη «στιβαρή» άμυνα των τριών πρώτων δεκαλέπτων, με αποκορύφωμα το δεύτερο όταν περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 10 πόντους, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (27-47 στο 20΄) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Ο Νίκολα Μίροτιτς οδήγησε με 17 πόντους την επίθεση της Μπαρτσελόνα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Άλεξ Αμπρίνες. Από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Μαμ Τζαϊτέ με 14 πόντους, αλλά και 6 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-47, 39-74, 75-92

Τέταρτη σερί νίκη για την Παρτιζάν

Την τέταρτη διαδοχική νίκη της και τρίτο «διπλό» σε αυτό το αήττητο σερί της, πανηγύρισε η Παρτιζάν, η οποία με ρεκόρ 13-11 έκανε ακόμη ένα βήμα για την καθιέρωση της στην οκτάδα της Euroleague (7η θέση). Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε με 82-71 της Μπάγερν στο Μόναχο, για την 24η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 15η ήττα τους (14η θέση).

Το ξέσπασμα των Σέρβων σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 41-26, ήταν αρκετό για την Παρτιζάν, προκειμένου να ξεφύγει στο 30΄ με +15 (60-45) και να μην κοιτάξει πίσω…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέβιν Πάντερ με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ματίας Λεσόρ και 15 ο Τζέιμς Νάναλι. Εκτός αποστολής με ίωση ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Από την Μπάγερν των απουσιών (Λούτσιτς, Χάρις και Χάντερ, Γουίνστον) προσπάθησε ο Ντένις Σίλι με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-39, 45-60, 71-82

Σπουδαίο «διπλό» του Ερυθρού Αστέρα στο Τελ Αβίβ

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έδωσε με τεράστιο «διπλό» απόψε ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι πέρασαν νικηφόρα με 89-86 από το Τελ Αβίβ, απέναντι στην Μακάμπι, για την 24η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 11-13 επέστρεψαν στο «κυνήγι» της οκτάδας, που οδηγεί στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν στο 12-12 με την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και πλέον βλέπουν τη θέση τους στην οκτάδα να κινδυνεύει.

Η διάρκεια του Ερυθρού Αστέρα στο κομμάτι της παραγωγικότητας από τη δεύτερη περίοδο, σε συνδυασμό με την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου (κράτησε στους 18 και 16 πόντους τη Μακάμπι σε πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο, αντίστοιχα), βοήθησε τους φιλοξενούμενους να οικοδομήσουν στο ημίχρονο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, με την οποία άντεξαν στο… σφυροκόπημα των Ισραηλινών στον… επίλογο του αγώνα, όταν σημείωσαν 31 πόντους. Κομβική και η ψυχραιμία του Λούκα Βιλντόσα στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τελικό 89-86.

Με 28 πόντους και 6/9 τρίποντα ο Νεμάνια Νέντοβιτς αποτέλεσε τον απόλυτο πρωταγωνιστή του «διπλού» από τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ από τη Μακάμπι πάλεψε με νύχια και με δόντια για την ανατροπή ο Γουέιντ Μπάλντγουϊν (38π., career high).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89