Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες. Ηττήθηκαν για 4ο διαδοχικό ματς. Αυτή τη φορά στην παράταση με 119-113 από τους Σικάγο Μπουλς εκτός έδρας στο «United Center». Πλέον, το ρεκόρ τους στο NBA είναι 22-12. Συγκλονιστικός, αλλά και… μοιραίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο 28χρονος Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε 45 πόντους σε 42 λεπτά συμμετοχής και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του (17/39 σουτ, 0/3 τρίποντα, 11/18 ελεύθερες βολές). Επιπλέον, μάζεψε 22 ριμπάουντ (επτά επιθετικά), μοίρασε επτά ασίστ, ενώ είχε κι ένα κλέψιμο. Ήταν το δεύτερο παιχνίδι στην καριέρα του με τέτοια νούμερα (τουλάχιστον 40 πόντους, 20 ριμπάουντ και πέντε ασίστ).

Οι Μιλγουόκι Μπακς άρχισαν νωθρά το ματς, βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ με 14-7, αλλά από τα μισά της πρώτης περιόδου κι έπειτα κατάφεραν κι έκαναν το παιχνίδι τους. «Τρέχοντας» σερί 11-0 πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (32-28) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ηγείται της προσπάθειας με εννιά πόντους.

«Φωτοτυπία» ήταν και η δεύτερη περίοδος. Τα «ελάφια» δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το ρυθμό τους, με απανωτές λανθασμένες επιλογές κι έτσι το 32-28 υπέρ τους έγινε 39-33 υπέρ των Σικάγο Μπουλς. Οι Μπακς αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 52-50, αλλά δεν κατάφεραν να «χτίσουν» πάνω εκεί. Δεν επέτρεψαν και στους αντιπάλους τους, όμως, να πάρουν διαφορά με το ημίχρονο να βρίσκει τους «ταύρους» στο +2 (57-55), ενώ ο «Greek Freak» μετρούσε ήδη 20 πόντους.

Οι Μπακς επέστρεψαν με περισσότερη ενέργεια από τα αποδυτήρια και τον Αντετοκούνμπο αποφασισμένο να καθοδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του που σιγά σιγά άρχισαν να δημιουργούν «μαξιλάρι» ασφαλείας, ανεβάζοντας παράλληλα και το επίπεδο επιθετικότητας στην άμυνα το οποίο δημιούργησε και εκνευρισμό στους Μπουλς και ιδίως στον αστέρα τους ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν. Δεν κατάφεραν, όμως, να παίξουν σταθερά σε αυτό το τέμπο με αποτέλεσμα να έχουν μόλις τρεις πόντους αβαντάζ πηγαίνοντας στην 4η περίοδο (82-79) με τον Αντετοκούνμπο να έχει φτάσει στους 30 με 17 ριμπάουντ.

Στην 4η περίοδο, οι Μπακς έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ με τον Αντετοκούνμπο να… κουβαλάει την ομάδα. Στην επίθεση έβρισκαν λύσεις και όλα έδειχναν πως θα έφταναν σε νίκη χωρίς… άγχος στο φινάλε. Ωστόσο, με το σκορ στο 106-98 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με 5ο φάουλ και αυτομάτως άλλαξε το μομέντουμ με την άμυνα των Μπακς να μην μπορεί να είναι το ίδιο πιεστική με προηγουμένως.

Έτσι, οι Μπουλς άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 106-106 έπειτα από λάθος του «Greek Freak», 7,8” πριν από το τέλος. Ακολούθησε κι άλλο λάθος του (βήματα) στην επόμενη επίθεση. Έτσι, το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, οι Μπακς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 110-106, αλλά οι Μπουλς απάντησαν και πήραν το πάνω χέρι. Οι κακές επιλογές στην επίθεση καταδίκασαν τους Μπακς στην ήττα με 119-113.

Τα 12λεπτα: 28-32, 29-23, 22-27, 27-24. Παράταση: 13-7