Δύο μέρες μετά τη νίκη του επί της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Βιλμπερμπάν για τη 10η αγωνιστική της Euroleague και τη νίκησε κι αυτή αλλά πολύ πιο εύκολα, όπως δείχνει και το τελικό 77-58, με αποτέλεσμα να πανηγυρίζει δύο νίκες αυτή την εβδομάδα και να ανέβει στο 4-6 στην κατάταξη.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε σε άλλα παιχνίδια, οι πράσινοι μπήκαν αυτή τη φορά με διάθεση να παίξουν άμυνα και αυτό τούς βοήθησε να προηγηθούν με 15-8 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 15-11. Θετικό, σίγουρα, το γεγονός ότι η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά το καλό ήρθε στη δεύτερη περίοδο, όταν η διαφορά ανέβηκε.

Με τον Μπέικον να σκοράρει και τους Πονίτκα και Γκουντάιτις άξιους συμπαραστάτες, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +11 (29-18) στο 16′ και +15 (35-20) στο 18′, διατηρώντας σε αυτό το επίπεδο τη διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου (39-24).

Το μόνο που έπρεπε να κάνουν οι πράσινοι ήταν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτοί το… πήγαν πιο πέρα και ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακοί τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κάνουν… double score (52-26) στο 26′ και να μπουν στο τελευταίο 10λεπτο από το +29 (66-37)!

Δεν προκαλεί, επομένως, εντύπωση το γεγονός ότι στην τελευταία περίοδο η διαφορά μειώθηκε σε… αξιοπρεπή επίπεδα για τους Γάλλους, αφού οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν εξασφαλίσει τη νίκη και χαλάρωσαν, έχοντας και την κούραση από τη 45λεπτη μάχη με τη Βίρτους πριν δύο μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58