Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν δεύτερη συνεχόμενη νίκη καθώς «λύγισαν» με 118-113 κόντρα στους Σικάγο Μπουλς στο «Fiserv Forum». Πλέον, το ρεκόρ τους είναι 12-5 έπειτα από τη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους σε 11 αγώνες για την κανονική περίοδο του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 36 πόντους σε 34 λεπτά συμμετοχής (15/27 σουτ, 0/2 τρίποντα, 6/9 ελεύθερες βολές, 11 ριμπάουντ, επτά ασίστ, οκτώ λάθη). Είχε για συμπαραστάτες τους Μπρουκ Λόπεζ (20 π.) και Τζρου Χόλιντεϊ (14 π., 11 ασίστ), αλλά τα πολλά λάθη (19) που έκαναν τα «ελάφια» τα… καταδίκασαν.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στο ματς με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει δύο τρίποντα και να παίρνουν προβάδισμα με 8-2, αλλά οι Μπουλς βελτίωσαν γρήγορα την άμυνά τους, ιδίως πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και κοντά στο καλάθι. Στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-32 οι Μπακς) ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε μόλις έξι πόντους εξαιτίας της αποτελεσματικής αντιμετώπισής του, ενώ πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Λόπεζ με 11.

Η άμυνα των Μπουλς στον Γιάννη Αντετοκούνμπο παρέμεινε ικανοποιητική σε όλο το δεύτερο 12λεπτο – ο δις MVP έβαλε μόλις δύο πόντους – αλλά αυτό που τους κράτησε κοντά στο σκορ ήταν τα τρίποντα. Με περίπου 4′:30” να απομένουν στο ρολόι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι Μπουλς βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε 53-46, αλλά είχαν σημειώσει 10 τρίποντα σε 20 προσπάθειες κι αυτό άνοιξε κι άλλες επιθετικές επιλογές. Οι Μπακς πήγαν στ’ αποδυτήρια με έναν πόντο αβαντάζ (62-61).

Η ιστορία της 3ης περιόδου ήταν διαφορετική όσον αφορά τον Αντετοκούνμπο. Στα πρώτα έξι λεπτά έβαλε 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του και της έδωσε απαραίτητη ώθηση αφού επιθετικά το πλάνο του προπονητή Μάικ Μπούντενχολζερ δεν λειτουργούσε καλά. Βέβαια, σ’ αυτό συνέβαλαν και τα πολλά λάθη των Μπακς (12 έπειτα από τρεις περιόδους, τα πέντε ο Γιάννης).

Κι όταν ο κόουτς έδωσε ανάσες στον Αντετοκούνμπο και τον Τζρου Χόλιντεϊ ταυτόχρονα, η επίθεση των «ελαφιών» κατέρρευσε. «Κόλλησαν» στους 21 πόντους και οι Μπουλς πήραν προβάδισμα 90-83 πριν από την τελευταία περίοδο με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να κάνει… πάρτι (31 πόντοι σε τρεις περιόδους, 36 σε όλο το ματς).

Στην τελευταία περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε τους Μπακς στην πλάτη, αλλά δεν κατάφερε να τους οδηγήσει στη νίκη, παρόλο που τέλειωσε το ματς με 36 πόντους. Οι κακές επιλογές και τα λάθη των Μπακς ήταν ο λόγος που ηττήθηκαν. Επόμενο ματς, τώρα, το Σάββατο (26/11, 03:00) κόντρα στους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Τα 12λεπτα: 33-32, 29-29, 21-29, 30-28.