Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Βόννη με ψυχολογία από το 3×3 στη Basket League και με στόχο τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγωνιστικές στο Basketball Champions League, αλλά παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με +13 (36-23) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ηττήθηκε με 66-73.

Οι κιτρινόμαυροι ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση και με τον Μίτσελ να κάνει τη διαφορά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά πήγαν και στο +17 (31-14), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 36-23 για την ΑΕΚ που έδειχνε έτοιμη να πάρει τη 2η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Στην τρίτη περίοδο, όμως, όλα άλλαξαν…

Η Ένωση… κατάφερε να μείνει χωρίς καλάθι για 8 λεπτά, σκοράροντας μόνο με βολές, με συνέπεια η Βόννη, για την οποία άρχισαν να εκτελούν από τη γραμμή των τριών πόντων οι Μόργκαν και Σορτς, να μειώνει συνεχώς τη διλαφορά και τελικά με επιμέρους σκορ 4-22 κατάφερε και να προσπεράσει, μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο με +6 (46-52).

Εξέλιξη που κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί όταν έληγε το πρώτο ημίχρονο, με την Ένωση να έχει σοβαρό πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Σορτς. Αυτός, με τα συνεχόμενα τρίποντα, ήταν που έκανε τη διαφορά για τη Βόννη, η οποία ήταν συνεχώς μπροστά με 4-6 πόντους και τελικά ανάγκασε την ΑΕΚ σε ήττα με 66-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73