Την αρχή την έκανε η Σερβία που αποκλείστηκε από την Ιταλία, ακολούθησε η Ελλάδα που αποκλείστηκε από τη Γερμανία και τώρα ήταν η σειρά να επιστρέψει πρόωρα σπίτι του και το άλλο φαβορί, η Σλοβενία, η οποία ηττήθηκε με 87-90 από την Πολωνία, η οποία με τη σειρά της πήρε μια απίθανη πρόκριση για τους ημιτελικούς του Eurobasket όπου την περιμένει η Γαλλία.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, όπως πολύ καλή ήταν και η Πολωνία, η οποία με πόντους των Μπαλτσερόφσκι και Πονίτκα ήταν στο +5 (13-18) στο 5′. Η Σλοβενία, όμως, αντέδρασε με τους Ντράγκιτς – Τσάντσαρ και ισοφάρισε 21-21, για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με τους Πολωνούς μπροστά με +3 (26-29).

Η ομάδα του Μίλιτσιτς ήταν καλή στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και εξαιρετική στην άμυνα στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να σοκάρει τους πάντες αφού βρέθηκε να προηγείται με +15 (29-44) στο 15′, για να πάνε λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 18′ στο… +23 (31-54), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 39-58.

Αυτό που περίμεναν όλοι ήταν η αντεπίθεση της Σλοβενίας και αυτή ήρθε στην τρίτη περίοδο, όταν οι Ντόντσιτς και Ντράγκιτς πήραν μπρος και βοήθησαν ώστε να μειωθεί η διαφορά στους 6 πόντους (54-60) στο 25′, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο με το τέλος του δεκαλέπτου (63-64).

Το μομέντουμ, πλέον, ήταν υπέρ των Σλοβένων και η επιβεβαίωση ήρθε όταν πήραν το προβάδισμα και πήγαν στο +4 (68-64), αλλά η Πολωνία, κόντρα σε ό,τι θα περίμενε κανείς, δεν απογοητεύθηκε αλλά, αντιθέτως, με τον Σλότερ να «πυροβολεί» πέρασε ξανά μπροστά (74-76 στο 35′). Και κάπου εκεί, οι Σλοβένοι.. μπλόκαραν εντελώς, ο Ντόντσιτς που πονούσε στη μέση και ήταν σαν να μην παίζει αποβλήθηκε κιόλας με 5 φάουλ και η Πολωνία με το τελικό 90-87 πήρε απίθανη πρόκριση για τους ημιτελικούς του Eurobasket!

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90