Μπορεί η φετινή Euroleague να εξελίσσεται σε μαρτύριο για τον Παναθηναϊκό, υπάρχουν όμως και οι ευχάριστες στιγμές, όπως είναι για παράδειγμα η νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 80-67. Μια νίκη που ήρθε μετά το ξέσπασμα των πράσινων στο τελευταίο 5λεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 15-3 καθάρισαν τους Βαυαρούς και ελπίζουν τουλάχιστον σε καλή παρουσία και ανάλογα αποτελέσματα στις τελευταίες αγωνιστικές.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε στα προηγούμενα παιχνίδια, αυτή τη φορά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια. Τόσο εύστοχοι ώστε στο τέλος της πρώτης περιόδου να έχουν 6/8 τρίποντα και 3/6 δίποντα, με τους Ουάιτ – Μέικον – Σαντ Ρος να δίνουν συνεχώς λύσεις και το σκορ να είναι στο 26-16 στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Μπάγερν βελτιώθηκε και με τον Χίλιαρντ να μπαίνει στο γήπεδο και να βοηθάει επιθετικά, κατάφερε να πλησιάσει στο -2 (33-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στο +7 (42-35), αφού βελτιώθηκε ξανά σε επίθεση και άμυνα.

Ο Μέικον στο Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου

Νίκη στο τελευταίο 5λεπτο

Το παιχνίδι πήγαινε καλά για τους πράσινους και η εξέλιξη ήταν ακόμη καλύτερη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αφού η τριάδα Ουάιτ – Μέικον – Σαντ Ρος συνέχιζε να «πυροβολεί», δίνοντας διαφορά 13 πόντων (53-40). Κάπου εκεί, όμως, οι πράσινοι… μπλόκαραν εντελώς, με συνέπεια οι Γερμανοί να κάνουν σερί 11-0, να μειώσουν σε 53-51 και να βρίσκονται μόνο στο -3 (55-52) στο 30′.

Ο αγώνας είχε γίνει ξανά ντέρμπι και το 63-55 στο 33′ δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, αφού δύο λεπτά μετά η Μπάγερν είχε πλησιάσει στο -1 (65-64). Το μομέντουμ, επομένως, ήταν υπέρ των Βαυαρών, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος αυτή τη φορά, αξιοποίησε στο έπακρο τις βολές και με επιμέρους σκορ 15-3 στο τελευταίο 5λεπτο πήρε τη νίκη με 80-67 και ελπίζει να ολοκληρώσει καλά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67