Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο Signal Iduna Park αλλά η Μπάγερν απάντησε με τρία γκολ και έφυγε από τη Βεστφαλία με μεγάλη νίκη.

Η λογική λέει ότι όλοι στη Γερμανία ξέρουν ότι ο τίτλος θα πάει και φέτος στο Μόναχο, αλλά μέχρι να το δουν να γίνεται, ελπίζουν ότι μπορεί να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον ως το τέλος του πρωταθλήματος. Δύσκολο, όμως, όσο η Μπάγερν κάνει ό,τι θέλει.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 45′ από το ωραίο πλασέ του Ρόις, αλλά αντέδρασε άμεσα και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε με τον Αλάμπα. Και όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με γκολ δηλαδή, έτσι άνοιξε και το δεύτερο.

Στο 48′ ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έκανε το 1-2, στο 50′ ο Κομάν πήγε για το τρίτο γκολ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και τελικά το 1-3 έγινε στο 80′ από το πλασέ του Σανέ στην αντεπίθεση. Η Ντόρτμουντ μείωσε σε 2-3 στο 83′ τον Χάαλαντ που απέφυγε και τον Νόιερ, αλλά οι Βαυαροί κράτησαν το σκορ και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής πλέον.