Η Μπαρτσελόνα δεν έπεισε, η Χετάφε ήταν άψογη στο ανασταλτικό κομμάτι και ανάγκασε τους Καταλανούς στη δεύτερη εντός έδρας γκέλα στο πρωτάθλημα (0-0). Η ομάδα του Βαλβέρδε έμεινε μόλις για τρίτη φορά φέτος χωρίς γκολ, μετά τα ματς με Ολυμπιακό, Γιουβέντους και πλέον είναι στο +7 από την Ατλέτικο! Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο η Μπάρτσα έμεινε χωρίς σουτ εντός στόχου! Ο Μέσι έφτασε τα 300 ματς στο Καμπ Νόου σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας 309 γκολ. Η Μπαρτσελόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό, αλλά χωρίς ουσία. Η Χετάφε ήταν εξαιρετικά στημένη, είχε κλείσει τους διαδρόμους κι έβαζε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Η κατοχή είχε φτάσει στο 83% για τους Καταλανούς, αλλά η πρώτη… υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 32′ όταν ο Μέσι κατέβασε εξαιρετικά, αλλά ο Σουάρες έκοψε ιδανικά πριν ο Αργεντίνος τη στείλει στα δίχτυα. Μάλιστα, η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι ήταν για τη Χετάφε, ο Ανχελ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά το διαγώνιο σουτ βρήκε στο σώμα του Μίνα και κατέληξε κόρνερ. Στο 45′ ο Λουίς Σουάρες πανηγύρισε για… λίγα δεύτερα, το υπέροχο γκολ του δε μέτρησε σωστά, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ. Την τελευταία φορά που η Μπάρτσα δεν είχε σουτ εντός στόχου στο ημίχρονο (εντός έδρας για το πρωτάθλημα) ήταν στις 21 Απριλίου του 2012 με τη Ρεάλ! Οι Καταλανοί μπήκαν πιο ορεξάτοι στην επανάληψη και στο 56′ είχαν την πρώτη ευκαιρία, ο Πάκο βρήκε τον Σουάρες, αλλά η προβολή του Ουρουγουανού κατέληξε άουτ. Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς Ντεμπελέ, Ινιέστα, άφησε εκτός τον αρνητικό Κουτίνιο, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Στο 77′ η κεφαλιά του Μίνα πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκουαΐτα με απίθανη επέμβαση στην κεφαλιά του Σουάρες κράτησε το μηδέν! Mπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αλμπα, Ντιν, Μίνα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (82′ Παουλίνιο), Κουτίνιο (63′ Ντεμπελέ), Ρομπέρτο, Μέσι, Σουάρες, Πάκο (63′ Ινιέστα) Χετάφε: Γκουαιτά, Αντούνες, Σουάρες, Μπρούνο, Ντακονάμ, Φαϊρ, Σιμπασάκι (88′ Καμπρέρα), Πορτιγίο, Αραμπάρι, Ανχελ (78′ Φλαμινί), Εντιαγέ (85′ Μολίνα)

Πηγή: gazzetta.gr