Το 2017 έφυγε άσχημα για την Γιουνάιτεντ. Τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του περιλάμβαναν τον απίθανο αποκλεισμό από την Μπρίστολ στο League Cup και τρεις διαδοχικές ισοπαλίες, με συνέπεια να βρεθεί ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος. Κάπως έτσι φάνηκε να μπαίνει και το νέο έτος, καθώς με πολλές απουσίες παρατάχθηκε στο «Γκούντισον Παρκ» και πέρασε όλο το α’ μέρος δίχως να κάνει έστω μισή φάση. Ξαφνικά όμως μεταμορφώθηκε στο β’, έπαιξε ωραία μπάλα, έβαλε γκολάρες και καθάρισε 0-2 την Εβερτον, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό για Πρωτοχρονιά. Οι Κόκκινοι Διάβολοι είδαν μετά το ημίχρονο τους Μάτα, Πογκμπά να γίνονται αφεντικά και να παρασύρουν όλη την ομάδα σε επιθετικό ρυθμό. Στο 51′ ο Ισπανός σημάδεψε το δεξί δοκάρι και έξι λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ με το ωραίο φαλτσαριστό του Μαρσιάλ από το ημικύκλιο (ο Γάλλος έχει 4 γκολ και 2 ασίστ σε 5 αγώνες με την Εβερτον). Στην μοναδική πραγματικά καλή στιγμή της κακής Εβερτον (70′), η κεφαλιά ψαράκι του Νιάσε πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι. Ο Πίκφορντ έκανε την επέμβαση του αγώνα (78′) στο δυνατό χαμηλό του Λίνγκαρντ, αλλά ο τελευταίος τον νίκησε τρία λεπτά πιο μετά με υπέροχο τρόπο. Αφού προσποιήθηκε, κινήθηκε παράλληλα και με φοβερό τελείωμα έξω από την περιοχή, κλείδωσε το διπλό και επέτρεψε στον Ζοσέ Μουρίνιο να ανεβάσει στις εννέα νίκες (+3 ισοπαλίες) το τρελό ρεκόρ του κόντρα στον Σαμ Αλαρνταϊς, που είναι ο μεγαλύτερος «πελάτης» του στην Premier League. Πηγή: gazzetta.gr