Ο… μύθος του Αγιαξ επιστρέφει και 21 χρόνια μετά ο σύλλογος είναι μια ανάσα από έναν ευρωπαϊκό τελικό!  Ο Αίαντας διέλυσε με 4-1 τη Λυών κι αν δεν ήταν απέναντί του ο γκολκίπερ, Λόπες, τότε θα είχε τσεκάρει ήδη το εισιτήριο για τη Στοκχόλμη! Απίθανο ματς από τον Ζίγιεκ, ο οποίος μοίρασε τρεις ασίστ. Παράλληλα, είναι η πρώτη φορά από το 1995 (πάλι ο Αγιαξ) που ολλανδική ομάδα σκοράρει τέσσερα ή περισσότερα τέρματα σε ευρωπαϊκό ημιτελικό. Μια τρελή εμφάνιση από την ομάδα του Μποσζ, της οποίας το μέσο όρο ηλικίας δεν ξεπερνά τα 22 έτη. Η συγκεκριμένη ήττα, ήταν η πιο βαριά γαλλικής ομάδας σε ημιτελικό UEFA/Europa League. Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 10ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά ο Ονάνα έσωσε στην προβολή του Κορνέ. Η Λυών πατούσε καλύτερα, είχε την κατοχή, αλλά και… πολλά κενά στην άμυνα. Ετσι, κόντρα στη ροή του ματς ο Αγιαξ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό! Ο Ζίγιεκ εκτέλεσε το φάουλ, ο Τραορέ πήρε την κεφαλιά πετυχαίνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να συνέλθουν και στο 34′ ήρθε το δεύτερο χτύπημα. Κακό διώξιμο του Λόπες, κεφαλιά του Τραορέ και ο… ξεχασμένος από τον Ντιακαμπί, Ντόλμπεργκ δεν αστόχησε.  Ηταν το 5ο του γκολ στη διοργάνωση και το 20 στη σεζόν! Στο 44′ ο Αγιαξ θα μπορούσε να είχε κλειδώσει την πρόκριση. Ο Κλάασεν βρήκε ιδανικά τον Γιουνές, αλλά ο Πορτογάλος γκολκίπερ τον νίκησε σε μεγάλο τετ α τετ, όπως έκανε στη συνέχεια και με τον Τραορέ! Απίθανο ξεκίνημα των Ολλανδών και στην επανάληψη. Λάθος στο κέντρο της Λυών, ο Ζίγιεκ έκανε την ασίστ και ο Γιουνές με τη βοήθεια του…. Ν’ Κουλού πέτυχε το 3-0! Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 52′ ο Φεκίρ βρέθηκε μια ανάσα από το να σκοράρει, αλλά ο Ονάνα απέδειξε πως είναι έτοιμος για τη Μπάγερν! Τα αμυντικά κενά της Λυών ήταν τεράστια και ο Αγιαξ όποτε έβρισκε χώρους απειλούσε. Στο 57′ ο Ντόλμπεργκ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Λόπες έσωσε με εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Πορτογάλος ήταν εξαιρετικός κι επτά λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Κλάασεν. Στο 66′ η Λυών μπήκε ξανά στο κόλπο, με τον Βαλμπουενά να πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα. Η μοίρα του ματς θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αν στο 68′ ο Φεκίρ δεν αστοχούσε! Αντί για το 3-2 έγινε το 4-1 στο 71ο λεπτό. Ο Ζίγιεκ μοίρασε ιδανικά και ο Τραορέ πολύ εύκολα έκανε πιο άνετη την υπόθεση – πρόκριση για τον Αίαντα. Οι Ολλανδοί αναζήτησαν πέμπτο γκολ, αλλά δυο φορές ο Πορτογάλος γκολκίπερ κατάφερε να νικήσει Ζίγιεκ και Φαν ντερ Λιγκτ!