Δια περιπάτου σφράγισε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας η Μπάγερν. Οι Βαυαροί συνέτριψαν στην «Αλιάντς Αρένα» με 6-0 την Ίνγκολσταντ, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, με τον Νιλς Πέτερσεν να σημειώνει δύο γκολ και τον 19χρονο Ιάπωνα Τακάσι Ουσάμι να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Στουτγκάρδη επιβλήθηκε 3-0 της FSV Φρανκφούρτης (δεύτερης κατηγορίας), ενώ η Νυρεμβέργη πέρασε με 2-1 από την έδρα της Άουε.

Νωρίτερα, ένα γκολ του Αντρέας Ίβανσιτς στο τρίτο λεπτό της παράτασης χάρισε στη Μάιντς σπουδαία νίκη-πρόκριση με 1-0 επί του Ανόβερου για το δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο Αυστριακός πρώην μέσος του Παναθηναϊκού είχε περάσει στη θέση του Ούτζα στο 76ο λεπτό και με το μαγικό αριστερό του πόδι πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Βέτκλο απέκρουσε το πέναλτι του Για Κόναν κρατώντας την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους.

Δύο κεφαλιές στο φινάλε, από τον Χούντελααρ στο 81’ και τον Μάτιπ στο 83’, χάρισαν στη Σάλκε τη νίκη με 2-0 επί της Καρλσρούης, ομάδας δεύτερης κατηγορίας, και ταυτόχρονα την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Χέρτα πέρασε άνετα από την έδρα της Ροτ-Βάις Έσεν (ομάδα τέταρτης κατηγορίας) με 3-0. Η Χόλσταϊν, που αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία, έκανε την έκπληξη αποκλείοντας με 2-0 τη Ντούισμπουργκ που αγωνίζεται δύο κατηγορίες ψηλότερα.