Καταπληκτική Μαρία Πρεβολαράκη! Η ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και νικώντας άνετα 5-1 την Ινδή Κουμαρί Μπαμπίτα, προκρίθηκε στα προημιτελικά της ελευθέρας πάλης, στην κατηγορία 53 κιλών. Εκεί, θα συναντήσει την Μπέτζαμπεθ Αντζέλικα Αργκουέλο Βιγιέγας από τη Βενεζουέλα, που επικράτησε, επίσης εύκολα, 5-0 της Καμερουνέζας Γιόσεφ Εσόμπε-Τιάκο. Η αθλήτρια από τη Βενεζουέλα ήταν δεύτερη στο παναμερικανικό προολυμπιακό τουρνουά που φιλοξενήθηκε στην πόλη Φρίσκο. Πριν το προολυμπιακό τουρνουά, ήταν τρίτη στο παναμερικανικό πρωτάθλημα στα 55 κιλά, ενώ μέσα στο 2016 έχει μετάλλιο στο Grand Prix του Παρισιού, όπου κατετάγη 2η. Στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν 15η στα 53 κιλά, ενώ δύο μήνες μετά (Νοέμβριος 2015) πήρε την 8η θέση στο Golden Grand Prix. Ο προημιτελικός ανάμεσα στην Πρεβολαράκη και τη Βιγιέγας θα γίνει στις 17:28. Πηγή: sport-fm.gr