Ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ στο Βελιγράδι και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -13, εκεί όμως ξέσπασε και με μεγάλη ανατροπή νίκησε την Παρτιζάν με 74-69 για την 32η αγωνιστική της Euroleague και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη 4άδα.

Οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πόντους των Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς προηγήθηκαν με 9-7 στο 4′, στη συνέχεια όμως οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό και με μπροστάρη τον Πάντερ ξέφυγαν με 22-13, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 22-17.

Με τους Γουίλιαμς Γκος και Ράιτ να δίνουν λύσεις η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλησίασε και στο -2 (25-23) στο 14′, για να έρθει στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 18′ και η ισοφάριση (28-28). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, οι Πειραιώτες δεν απέφυγαν τα λάθη και τελικά η Παρτιζάν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (40-32).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει ξανά την ηρεμία του αλλά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν καλό και ο Καμπόκλο έστειλε στο +11 (46-35) τους γηπεδούχους στο 25′, για να βρεθούν στο 28′ και στο +13 (54-51), διαφορά με την οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο (59-46).

Τα πράγματα έδειχναν και ήταν δύσκολα για τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι όμως έχουν αποδείξει ότι έχουν χαρακτήρα ως ομάδα και το απέδειξαν ξανά. Τα τρίποντα του Γκος και τα δίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα του Μπαρτζώκα να περάσει μπροστά (61-64) στο 37′ και δεν πανικοβλήθηκε όταν η Παρτιζάν προσπέρασε (65-64) στο 38′, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι.

Ένα ντέρμπι στο οποίο ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από τους Γουόκαπ, Λαρεντζάκη, Φαλ και πήρε μεγάλη νίκη με 74-69, διατηρώντας αμείωτες τις ελπίδες του για είσοδο στην 4άδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74