Η Καρδίτσα το πάλεψε όσο μπορούσε και ακόμη περισσότερο και αυτό το αναγνώρισαν όλοι, ο Ολυμπιακός όμως, όπως αναμενόταν άλλωστε, πήρε τη νίκη με 85-73 στο ματς που έγινε στο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Τόμας Γουόκαπ και Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ξεκίνησε νωχελικά τον αγώνα, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 10-6 στο 5΄. Στη συνέχεια βελτιώθηκε και προηγήθηκε με ένα καλάθι διαφορά (21-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καρδίτσα ωστόσο ήταν πολύ μαχητική (χαρακτηριστικό το γεγονός ότι κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ 36-29 έχοντας 16 επιθετικά) και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-39.

Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων (70-60) περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η Καρδίτσα δεν είχε δυνάμεις για κάτι καλύτερο και οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-73.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Λούντζης με 16 πόντους (3/5 τρίποντα) ενώ 14 πόντους (3/4 τρίποντα) πρόσθεσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Από εκεί και πέρα από 11 πόντους σημείωσαν οι Αϊζάια Κάαναν και Μόουζες Ράιτ.

Για την Καρδίτσα ο Σαν Μπιουκάναν είχε 18 πόντους ενώ 13 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Ρομέλο Γουάιτ και 11 πόντους ο Γιώργος Καμπερίδης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

Ολυμπιακός: Κάαναν 11 (3), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9, Παπανικολάου 3, Πίτερς 4, Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ.

Καρδίτσα: Γουαίτ 13, Μπιουκάναν 18 (2), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9.