Το απόλυτο έχει πετύχει ο 21χρονος Ισπανός, Marc Marquez, που έχει κερδίσει τα πάντα από την έναρξη της αγωνιστικής σεζόν του 2014 και πλέον δείχνει ικανός να κερδίσει όλους τους αγώνες της χρονιάς.

Ο οδηγός φαινόμενο έχει κερδίσει τρεις φορές την Pole Position όντας ο ταχύτερος στις κατατακτήριες δοκιμές όλων των φετινών αγώνων. Και έχει παραμείνει αήττητος τερματίζοντας πρώτος και στους τρεις αγώνες.

Στην εκκίνηση είχε την ατυχία να βρίσκεται στο πιο «βρώμικο» κομμάτι της πίστας, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω. Την ίδια στιγμή ο Jorge Lorenzo έφυγε μπροστά και προσπάθησε να κάνει από νωρίς διαφορά.

Ο μικρός δαίμονας όμως έβγαλε το κεφάλι κάτω και με περισσή ωριμότητα ανέβαινε διαρκώς θέσεις για να βρεθεί 7 γύρους αργότερα στην ουρά της εργοστασιακής Yamaha του Lorenzo.

Έμεινε εκεί για μερικούς γύρους ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση. Μέχρι που 8 γύρους πριν το τέλος πληροφορήθηκε ότι ο Pedrosa έρχεται με φόρα από την τρίτη θέση, οπότε και έκανε την κίνησή του.

Πέρασε μπροστά και εξαφανίστηκε κάνοντας το χατ τρικ. Με τρεις νίκες στους 3 πρώτους αγώνες, απλά δεν διαφαίνεται σήμερα ποιος θα μπορούσε να ανακόψει την πορεία. Και πλέον ο στόχος του δεν είναι άλλος από την διατήρηση του άσσου στη μοτοσυκλέτα του.

Η ημέρα ήταν όσο καλύτερη γινόταν για την ομάδα της Repsol Honda καθώς ο Dani Pedrosa πέρασε κι αυτός τον Lorenzo στον προτελευταίο γύρο, τερμάτισε 2ος κι έκανε έτσι το 1-2 για την ομάδα του.

Ο Lorenzo ήταν τελικά ο 3ος Ισπανός στο βάθρο, ενώ πίσω του, 4ος τερμάτισε ο Valentino Rossi που νωρίτερα είχε βρεθεί μέχρι και στη 2η θέση. Δύο φορές όμως έχασε τη γραμμή του, βγήκε από την πίστα και χρειάστηκε να πιέσει πολύ για να ανέβει ξανά από την 7η θέση όπου είχε βρεθεί.

Δυναμική ήταν η παρουσία του Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP) αλλά και του Andrea Iannone (Pramac Racing) που έδωσαν μάχες διαρκείας για να τερματίσουν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

Οι νεαροί rookie της Monster Yamaha Tech3, ο Βρετανός Bradley Smith και ο Ισπανός Pol Espargaro μπήκαν πειστικά στην πρώτη 10άδα. Την οποία συμπλήρωσαν ο Andrea Dovizioso (Ducati) και ο πρώτος από τις με «Open», Hiroshi Aoyama (Drive M7 Aspar).

Ο Ιάπωνας πέρασε αριστοτεχνικά τον συναθλητή του στην ίδια ομάδα, Nicky Hayden μόλις στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου, μερικά μόλις μέτρα πριν την γραμμή του τερματισμού.

Ο Aleix Espargaro (NGM Forward Racing) μετά από μια εντυπωσιακή 4η θέση στις κατατακτήριες δοκιμές, είχε μια πτώση στους πρώτους γύρους, σηκώθηκε όμως και συνέχισε από την τελευταία θέση. Κατάφερε να ανέβει μέχρι την 15η και να πάρει έναν βαθμό, της παρηγοριάς…

Ο Alvaro Baustista (GO&FUN Honda Gresini) εγκατέλειψε και πάλι, μετά από πτώση, ενώ την ίδια «τύχη» είχε και ο Danilo Petrucci (IodaRacing Project).

Επόμενος αγώνας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoGP θα γίνει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στην πίστα της Jerez στην Ισπανία.