Αφήνοντας οριστικά πίσω του αυτό που έγινε με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Final 4 της Euroleague, ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ, με 75-54 αυτή τη φορά, έκανε το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League και προκρίθηκε στους τελικούς, περιμένοντας Παναθηναϊκό ή Περιστέρι.

Όλοι, ακόμη και οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ, ήξεραν ότι οι Ερυθρόλευκοι θα νικούσαν και θα κλείδωναν την πρόκριση για τους τελικούς, οπότε απέμενε να φανεί πώς θα το έκαναν. Αν, δηλαδή, θα ήταν μια επιβλητική εμφάνιση ή θα το πήγαιναν πιο χαλαρά. Και τελικά έγινε το δεύτερο, ανεβάζοντας την απόδοσή τους ανα διαστήματα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε από νωρίς με 18-8 χάρη στον Σλούκα κυρίως και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (24-12), αλλά στη δεύτερη ο Σάιμπερτ ανέβασε την απόδοσή του και έδωσε λύσεις στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πλησίασαν σε 32-24 στο 15′ και σε 39-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ ήταν καλό για τον ΠΑΟΚ αλλά όχι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη διάθεση να παίξει άμυνα. Έτσι, άφησε τον αντίπαλό του χωρίς πόντο για 5 λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 48-34 με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ και άπαντες πίστεψαν ότι δεν υπήρχε γυρισμός. Υπήρχε όμως… Οι Ασπρόμαυροι, βασιζόμενοι κυρίως στα μακρινά σουτ, κατάφεραν να πλησιάσουν στο -5 (50-45) στο 28′, αλλά αυτό που ακολούθησε ήταν ένα σερί 11-0 των Πειραιωτών με Σλούκα, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ.

Το σκορ, επομένως, έγινε 61-45 στο 30′ και από εκεί και πέρα η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε τελικά με 75-54 και έκανε το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54