Μετά το 97-73 στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα και στη Θεσσαλονίκη τον Άρη, αυτή τη φορά με 82-58, κάνοντας το 2-0, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους ημιτελικούς της Basket League και δείχνοντας ότι είναι πανέτοιμος για τους μεγάλους αγώνες με τη Φενέρμπαχτσε στη Euroleague.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 8-0 μετά το πρώτο τρίλεπτο και γενικά στο πρώτο 10λεπτο είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Βεζένκοβ, ο οποίος είχε βάλει τους 13 από τους 18 πόντους (9-18) της ομάδας του. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα αλλά οι κίτρινοι βελτιώθηκαν κάπως στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας σε 16-24 χάρη στον Καββαδά κυρίως.

Κάπου εκεί, όμως, ο Λαρεντζάκης πήρε μπρος και με τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στο +16 (21-37) και έκλεισε το ημίχρονο στο +15 (27-42). Οι οπαδοί των γηπεδούχων ήλπιζαν σε ένα δυναμικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο ώστε να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον ο αγώνας αλλά τελικά στο 25′ το σκορ ήταν 33-52, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Οι Πειραιώτες δεν συναντούσαν καμία δυσκολία κόντρα στους Θεσσαλονικείς και διατηρούσαν πάντα σε υψηλό επίπεδο τη διαφορά, επικρατώντας τελικά με +24 (58-82) και στρέφοντας, πλέον, την προσοχή τους στους αγώνες με τη Φενέρ όπου θα κριθεί η πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 27-42, 41-60, 58-82