Το φετινό Eurobasket ολοκληρώθηκε με χαμόγελα για τη Γερμανία που επιβλήθηκε της Πολωνίας με 82-69 στον μικρό τελικό και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο ήταν και το μόνο που έλειπε από τη συλλογή της σε ό,τι αφορά τη συγκεκριμένη διοργάνωση αφού είχε κατακτήσει το χρυσό το 1993 (ξανά εντός έδρας) και το ασημένιο το 2005 στο Βελιγράδι, όταν είχε ηττηθεί στον τελικό από την Ελλάδα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην πρώτη περίοδο, στα τελευταία λεπτά της οποίας όμως οι Γερμανοί βρήκαν περισσότερες λύσεις από τον πάγκο και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (19-14). Προβάδισμα που μεγάλωσε στη δεύτερη περίοδο χάρη στα τρία συνεχόμενα τρίποντα των Ομπστ, Τάις και Σρέντερ, οι οποίοι βοήθησαν ώστε η Γερμανία να κάνει σερί 13-0 και να ξεφύγει με 34-20 στο 18′, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για ημίχρονο με +13 (36-23).

Με τον Πονίτκα να χρεώνεται με 4ο φάουλ στην τρίτη περίοδο η Πολωνία δυσκολευόταν να σκοράρει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν ένα καλό προβάδισμα, αλλά ο Σλότερ βγήκε μπροστά για τους Πολωνούς και έδωσε λύσεις, μειώνοντας σε 54-49 στο 30′ με τρίποντο. Έτσι, ο μικρός τελικός απέκτησε ξανά ενδιαφέρον και στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αφού στο 33′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (59-59).

Τα τρίποντα, όμως, έδωσαν και πάλι τη λύση στη Γερμανία, η οποία ξέφυγε με 70-64 στο 36′ και στη συνέχεια ήλεγξε την κατάσταση, πηγαίνοντας στο +10 (76-66) και επικρατώντας τελικά με +13 (82-69), κάνοντας δικό της το χάλκινο μετάλλιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69