Με ένα συναρπαστικό ματς στο «Σίτι Γκράουντ» όπου η Φούλαμ νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-2 και την επιστροφή της Άστον Βίλα στις νίκες άρχισε ο… χορός της 8ης αγωνιστικής της Premier League, ύστερα από την αναβολή των συναντήσεων της περασμένης εβδομάδας, λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ Β’.

Όπως συνέβη και στις 3/9 και πάλι μέσα στην έδρα της, η Νότιγχαμ Φόρεστ προηγήθηκε, αυτή την φορά με 1-0 της Φούλαμ, αλλά μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε τρία γκολ με αποτέλεσμα να ηττηθεί 2-3, σκορ με το οποίο είχε χάσει και από την Μπόρνμουθ!

Ο Τάιβο Αβονίγι έβαλε τους «κόκκινους» μπροστά στο σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Με το 1-0 υπέρ της η ομάδα του Στιβ Κούπερ πήγε στα αποδυτήρια. Ωστόσο, οι «κότατζερς» επέστρεψαν πολύ καλύτεροι από τα αποδυτήρια και έφεραν… τούμπα το ματς.

Στο 54′ ο Τόσιν Αντραμπιόγιο έγραψε το 1-1 και προτού καλά καλά οι γηπεδούχοι αφομοιώσουν το «χτύπημα» ο Ζοάο Παλίνια έκανε το 2-1 για το συγκρότημα του άλλοτε προπονητή του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα. Στο 60′ ο Χάρισον Ριντ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Ο Λιούις Ο’ Μπράιεν στο 77′ μείωσε για τη Νότιγχαμ, η οποία πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η προσπάθειά της δεν καρποφόρησε.

Ήταν η 4η σερί ήττα ανεξαρτήτως διοργάνωσης για την Φόρεστ, η οποία έμεινε για 5ο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-1-4). Κι αν απόψε ο Σέρβος στράικερ, Αλεξάνταρ Μίτροβιτς δεν βρήκε δίχτυα για τους Λονδρέζους (49 γκολ στα τελευταία 50 ματς σε Premier League και Championship), εντούτοις η ομάδα του Μάρκο Σίλβα κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης και να πάρει ένα μεγάλο «διπλό».

Η Άστον Βίλα, στο μεταξύ, επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς (0-1-2) και με το γκολ του Ράμσεϊ στο 41ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Βίλα Παρκ», πανηγυρίζοντας το δεύτερο φετινό της «τρίποντο».

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα και αύριο με τις εξής αναμετρήσεις: Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι (17/9), Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ (17/9), Τότεναμ-Λέστερ (17/9), Μπρέντφορντ-Άρσεναλ (18/9) και Έβερτον-Γουέστ Χαμ (18/9). Υπενθυμίζουμε αναβλήθηκαν τα ακόλουθα παιχνίδια: Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας, Τσέλσι-Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λιντς.