Ένα παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ στο μπάσκετ, κακά τα ψέματα, είναι κατά κανόνα ντέρμπι μόνο στα ονόματα, αλλά η αλήθεια είναι πως αυτή τη φορά ήταν και στο παρκέ του γηπέδου των Άνω Λιοσίων. Εκεί όπου η Ένωση έφτασε να προηγείται με 16 πόντους (55-39) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι ερυθρόλευκοι έκαναν μεγάλη ανατροπή με μπροστάρη τον Σλούκα και επικράτησαν τελικά με 80-74.

Με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη, ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ εκτός δράσης, ο Γιώργος Μπαρτζώκας μάλλον το περίμενε πως τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για την ομάδα του. Ενδεχομένως, όμως, να μην περίμενε και ότι θα ήταν τόσο δύσκολα. Ήταν όμως… Και ήταν από νωρίς, αφού το 5-9 μετατράπηκε σε 14-9 με το σερί 9-0 των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (15-12).

Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με το ξεκίνημα της δεύτερης, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε πόντους από τον Ράουτινς και πήγε στο 28-22, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (35-27), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πέτυχε μόλις 2 πόντους στα τελευταία 3,5 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Σλούκας επιτίθεται στον αγώνα ΑΕΚ - Ολυμπιακός

Στο +16 η ΑΕΚ και ανατροπή Ολυμπιακού με Σλούκα

Η Ένωση ήταν ικανοποιημένη από τον τρόπο με τον οποίο έκλεισε η δεύτερη περίοδος και όταν μπήκε στην τρίτη… ξεσάλωσε, αφού με συνεχόμενα τρίποντα των Κολόμ, Ράουτινς και Κουζέλογλου πήγε στο +15 (49-34)! Ειδικά ο Ράουτινς ήταν… σεληνιασμένος και έχοντας 7/8 τρίποντα (!) οδήγησε την ομάδα του και στο +16 (55-39), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με τους Πειραιώτες να έχουν πλησιάσει στο -8 (58-50).

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, εμφανίστηκε ο Σλούκας: Δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 58-56, νέο τρίποντο λίγο μετά για το 58-61, νέο τρίποντο στα δύο λεπτά πριν τη λήξη για το 65-73 και με 20 πόντους συνολικά, ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε κανέναν, οδήγησε τους ερυθρόλευκους στη νίκη με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80