Τα προκριματικά για το Μουντομπάσκετ είχαν αρχίσει με ήττα για την Ελλάδα, η οποία είχε προηγηθεί με +15 και τελικά… κατάφερε να χάσει από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ. Στη 2η αγωνιστική, όμως, εντός έδρας και με τον Νίκο Γκάλη στις εξέδρες, δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη κόντρα στη Λευκορωσία και ήρθε με το τελικό 77-67.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την Εθνική ομάδα που ήταν άστοχη, σε αντίθεση με τους Λευκορώσους που είχαν 4/10 τρίποντα, ενώ πήραν και 8 επιθετικά ριμπάουντ. Δεν αποτελούσε έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-18).

Στη δεύτερη, όμως, τα πράγματα ήταν καλύτερα για την Ελλάδα. Με περισσότερη προσοχή στα ριμπάουντ, με καλύτερη άμυνα και με τον Γόντικα να παίρνει μπρος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο +10 (38-28), κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (38-30).

Φάση από τον αγώνα Ελλάδα - Λευκορωσία

Προσπάθησε η Λευκορωσία, νίκησε η Ελλάδα

Στο τρίτο 10λεπτο οι Λευκορώσοι, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των Ελλήνων στις βολές, κατάφεραν να μειώσουν σε 42-41 στο 25′ αλλά η είσοδος του Καλαϊτζάκη έδωσε λύσεις στην Εθνική ομάδα, η οποία πήγε ξανά στο +10 (58-48 στο 30′).

Οι διακυμάνσεις στην απόδοση, όμως, συνεχίστηκα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά, μειώνοντας σε 62-60, για να ακολουθήσει όμως ένα ελληνικό ξέσπασμα που έφερε και τη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67