Την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε το Λαύριο που επιβλήθηκε της Ντιζόν, ενώ ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Ιγκοκέα.

Η ομάδα του Λαυρίου έζησε μεγάλες στιγμές την περσινή σεζόν, αφού έφτασε ως τους τελικούς του πρωταθλήματος, και συνεχίζει να γράφει ιστορία φέτος, αφού έκανε και την πρώτη του νίκη στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποδέχθηκε τη Ντιζόν στο ΣΕΦ και έπειτα από ένα 40λεπτο ντέρμπι κατάφερε να επικρατήσει με 65-63. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, για να έρθει ένα ξέσπασμα από το Λαύριο στο τελευταίο δίλεπτο, όταν ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 61-56 και ο Μουράτος με κάρφωμα έγραψε το 63-57 στα 55 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα των Χένρι και Χόλστον ισοφάρισαν, αλλά ο Γκόινς 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σκόραρε και έδωσε τη νίκη με 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

Ο Γκρίφιν του ΠΑΟΚ

Ήττα στο τέλος για τον ΠΑΟΚ

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για το Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ιγκοκέα εκτός έδρας, γνωρίζοντας την ήττα με 68-64. Αποτέλεσμα που «πόνεσε» τους Θεσσαλονικείς, αφού ήταν μπροστά με +6 στο τέλος της γ’ περιόδου και έδειχναν έτοιμοι για τη νίκη, αλλά οι Τζόρτζεβιτς και Ραντάνοφ στο τελευταίο λεπτό έκαναν τη ζημιά και οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64.