Ιστορία έγραψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που πέρασε σε τελικό Γκραν Σλαμ και μάλιστα στο πιο φημισμένο από αυτά, το Roland Garros.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Αλεξάντερ Σβέρεφ επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) και πήρε το «εισιτήριο» για το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής (13/06).

Ο Στέφανος, ενώ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ, δυσκολεύτηκε από τον Γερμανό, που τον ισοφάρισε σε 2-2, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Γαλλικού Όπεν.

Το ματς ήταν εκπληκτικό και οι δύο αθλητές έβγαλαν χτυπήματα υψηλής ποιότητας, αλλά ο «Tsitsifast» ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει ως αντίπαλο έναν εκ των σποδαίων Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Το ματς με αντίπαλο τον Σβέρεφ

Ο Στέφανος ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς κράτησε το σερβίς του και με ένα brake στο δεύτερο game προηγήθηκε με 3-0, αναγκάζοντας από νωρίς σε αρκετά λάθη τον αντίπαλό του. Με πολύ καλό σερβίς ο Γερμανός μείωσε σε 3-1, αλλά ο Τσιτσιπάς κράτησε με χαρακτηριστική ευκολία το σερβίς του, με αποτέλεσμα να έρθει το 6-3.

Ο Ζβέρεφ ξεκίνησε το δεύτερο σετ, όπως ο Στέφανος το πρώτο. Με δικό του κερδισμένο και αμέσως brake, έκανε στη συνέχεια το 3-0 και πήρε σοβαρό προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς όμως είχε τις απαντήσεις… Αρχικά μείωσε σε 3-1 και με τα συνεχόμενα λάθη του Γερμανού στο δικό του σερβίς, ήρθε και το μπρέικ για να γίνει το 3-2. Από εκεί ξεκίνησε ένα… ποτάμι που παρέσυρε τον αντίπαλό του, για να φτάσει ξανά στο 6-3.

Όμως, ο Σβέρεφ ήταν αποφασισμένος να μην παραδοθεί έτσι εύκολα, όπως και το έκανε. Ο Γερμανός βρήκε brake για να κάνει το 2-1 και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο τελείωσε με 6-4 game.

Κάπως παρόμοια εξελίχθηκε και το 4ο σετ. Ο Ζβέρεφ κατάφερε με το «καλημέρα» να βρει brake και να κάνει στη συνέχεια το 2-0. Οι δυο τους κράτησαν το σερβίς τους στα επόμενα έξι game, με τον Γερμανό να σερβίρει στο 5-4 για το σετ. Και κατάφερε μετά από δύο προσπάθειες να το υπερασπιστεί, κάνοντας το 2-2 (6-4 game), για να κάνει θρίλερ το παιχνίδι.

Ωστόσο, στα… 6-4 του Γερμανού, ο Έλληνας απάντησε με το δικό του… 6-3. Στο πρώτο game ο Ζβέρεφ βρέθηκε με τριπλό μπρέικ πόιντ, αλλά ο Στέφανος κατάφερε με πέντε σερί πόντους να το σώσει. Στα επόμενα δύο έκαστος κράτησε εύκολα το σερβίς του, με τον Τσιτσιπά να φτάνει στο 5-2 χωρίς κόπο. Με τρεις ευκαιρίες για να πάρει ένα game, δεν μπορούσε να χαθεί η πρόκριση.

Στο σερβίς του Γερμανού ο Στέφανος είχε 4 match point, αλλά τα «έσβησε» ο Ζβέρεφ, για να πάει να σερβίρει για το ματς ο Τσιτσιπάς. Και εκεί με διπλό match point τελείωσε τον αγώνα με θριαμβευτικό τρόπο, για να πανηγυρίσει μια ιστορική πρόκριση.