Η ΑΕΚ συνεχίζει με νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Basket League, αφού πέρασε και από το Ιβανώφειο επικρατώντας του Ηρακλή.

Σύμφωνα με τον ΕΣΑΚΕ, η Ένωση έκανε το 6×6. Αν οριστικοποιηθεί η απόφαση για επανάληψη του ματς με τον ΠΑΟΚ, θα έχει 5×5. Οπως και να έχει, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίζει μόνο με νίκες στο πρωτάθλημα, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα και με αντίπαλο τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.

Το ματς είχε ενδιαφέρον από το ξεκίνημα αλλά όχι και καλό θέαμα, αφού οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι το πρώτο 10λεπτο έκλεισε 14-11 και το δεύτερο 31-37, με την ΑΕΚ να έχει πάρει το προβάδισμα και να μην το αφήνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν και στο +15 (41-56) και ήλεγξαν την κατάσταση, απέναντι σε έναν Ηρακλή που άργησε πολύ να βρει λύσεις στην επίθεση, μειώνοντας σε 64-70. Αυτό ήταν και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει, αφού η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε ξανά και «κλείδωσε» τη νίκη στα λεπτά που απέμεναν.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79.