Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός έδειξε όχι μόνο το ταλέντο του ως ομάδα αλλά και τον χαρακτήρα του και επικράτησε με 97-86 της Ρεάλ Μαδρίτης, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της εντός έδρας ήττα φέτος στη Euroleague ενώ παράλληλα έβαλε τέλος στη δική του κατάρα που τον ήθελε να φεύγει ηττημένος στις τελευταίες 12 επισκέψεις του στο «σπίτι» της Βασίλισσας.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Ρεάλ στα πρώτα λεπτά (4-0) αλλά από τη στιγμή που η επιβλητική μορφή του Ταβάρες έβαζε απαγορευτικό στους «πράσινους», οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Ζερσόν Γιαμπουσέλε και με 8-0 σερί προηγήθηκαν με 8-4 παίρνοντας και το μομέντουμ του αγώνα. Λίγο τα τρίποντα του Αμπαλδε και λίγο ο εξαιρετικός τρόπος με τον οποίο ο Καμπάτσο «έτρεχε» την ομάδα του (4 ασίστ σε 8 λεπτά) έφερε τη Ρεάλ στο +9 (22-13) στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρεάλ στο +6 (24-18), με τον Παναθηναϊκό να είχε 6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4-2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ αντίστοιχα η Ρεβάλ είχε μετρήσει 4/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9-3 ριμπάουντ, 5 ασίστ για 6 λάθη.

Πολύ καλό ήταν το «πράσινο» ξεκίνημα στην 2η περίοδο, καθώς ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα σερί 7-0 και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 24-25 στο 12′. Ο Ναν είχε πάρει ρόλο δημιουργού, οι Σλούκας και Παπαπέτρου είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους, φέρνοντας το «τριφύλλι» και στο +8 (28-36) πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Λεσόρ εκμεταλλευόταν κάθε ασίστ των συμπαικτών του έχοντας έως εκείνο το σημείο 13 πόντους! Και δεν έμεινε εκεί. Η διαφορά έφτασε και στο +11 για τον Παναθηναϊκό (32-43) χάρη στην εξαιρετική του άμυνα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +9 (36-45) για την την ελληνική ομάδα η οποία είχε κυριαρχήσει στο παρκέ του «WiZink Center» κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα το επιμέρους σκορ ήταν 12-27 (!!) με τον Λεσόρ να είχε 13 πόντους με 6/6 δίποντα, τον Σλούκα να ήταν απολαυστικός (8π., 3ασ., 3ριμπ., 2κλ., 1λ.), τους Παπαπέτρου-Χουάντσο να απαντούν στο ψηλό σχήμα του Ματέο και τον Ναν (7π., 2/5δίπ., 1/3τρ.) να προσφέρει πολύ στη δημιουργία με 4 ασίστ.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 16/24 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 11-4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ η Ρεάλ 7/16 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/10 βολές, 13-5 ριμπάουντ και 6 ασίστ για… 13 λάθη!

Η αντίδραση των Μαδριλένων ωστόσο ήταν άμεσα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Με… συνοπτικές διαδικασίες και σε διάστημα τεσσάρων λεπτών πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 16-5 και έφερε… τούμπα το ματς παίρνοντας προβάδισμα με 52-50 στο 24′. Όμως η «απάντηση» του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με δικό του 10-4 βρέθηκε και πάλι να προηγείται με +4 πόντους (56-62) στο 28′. Η 3η περίοδος έφερε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 61-67 έχοντας αντιδράσει στο καλό ξεκίνημα της Ρεάλ. Ο Λεσόρ έβγαζε μάτια, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Κέντρικ Ναν.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Αν και ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα με 63-69 δέχθηκε γρήγορο 5-0 από τον Μούσα για το 68-69 με το οποίο μετέτρεψε το ματς ε πραγματικό ντέρμπι! Στο 35′ το «τριφύλλι» είχε προβάδισμα με 74-75. Ένα τρίποντο του Σλούκα έφερε εκ νέου την ομάδα του στο +4 (74-78) ενώ ο αρχηγός ευστόχησε και σε δύο βολές για το 74-80 στο 36′. Και δεν σταμάτησε εκεί! Ο τρομερός Σλούκας το είχε πάρει πάνω του και με τρίποντα στα 3:32 έφερε εκ νέου τον Παναθηναϊκό στο +9 (74-83)! Στο 37′ η Ρεάλ είχε μειώσει στους πέντε πόντους (80-85). Στο 38′ ένα τρίποντο του Γκριγκόνις έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (80-88) το οποίο έμελλε να ρίξει και τους τίτλους τέλους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97