Κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο 4ο σετ, όπου βρέθηκε να χάνει με 13-19, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι του πρωταθλήματος βόλεϊ και εξασφάλισε την 1η θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα της έδρας στα play off.

Οι Πράσινοι, ως γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκαν από νωρίς με 4-0 και 5-1 και γενικά διατηρούσαν ένα καλό προβάδισμα συνεχώς, όπως δείχνει και το 14-10 ή το 17-11 λίγες επιθέσεις αργότερα, κάνοντας τελικά το 1-0 με 25-19.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου άρχισε καλύτερα και στο δεύτερο, οι Ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν, προσπέρασαν με 7-9 και έδειξαν ψυχραιμία στο 20-20, το οποίο μετέτρεψαν σε 20-22. Ο Παναθηναϊκός, βέβαια, πήγε για την ανατροπή και ισοφάρισε 23-23, ο Ολυμπιακός όμως δεν πτοήθηκε και με 23-25 έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ, από εκεί και πέρα, το ξεκίνημα ήταν όπως και στα προηγούμενα δύο: Οι Πράσινοι, δηλαδή, πήραν από νωρίς το προβάδισμα (7-3) και έφτασαν να προηγούνται με 16-13, οι Ερυθρόλευκοι όμως ανέβηκαν, ισοφάρισαν 21-21 και πέρασαν και μπροστά με 23-24, δείχνοντας έτοιμος για το 1-2. Αντί για αυτό, όμως, έγινε το 2-1 με το 26-24, το οποίο διαμορφώθηκε από το σερβίς του Πετρέα.

Ο Ολυμπιακός έπρεπε, πλέον, να πάρει οπωσδήποτε το 4ο σετ για να παραμείνει ζωντανός και να οδηγήσει το ντέρμπι σε tie break και η αλήθεια είναι πως όλα έδειχναν ότι αυτό θα συμβεί αφού ήταν μπροστά με 2-7 και στη συνέχεια με 13-19. Εκεί, όμως, άρχισε μια απίστευτη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που έκανε σερί 6-0 και ισοφάρισε 19-19, για να φτάσει τελικά στο 25-23 με μπλοκ του απίστευτου Ερνάντες που έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση.

Έτσι, με 3-1 οι Πράσινοι πήραν τη νίκη και παράλληλα την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και το πλεονέκτημα της έδρας στα play off.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23