Οι Μπακς δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πατήσουν γερά στα πόδια τους κόντρα στους Ράπτορς που έφεραν στα ίσια τους τελικούς της Ανατολής, στέλνοντας σαφές μήνυμα ενόψει της συνέχειας της σειράς.

Ο Ιμπάκα (17π., 13ριμπ.) έκανε την καλύτερη εφετινή εμφάνισή του στα playoffs, ο Λάουρι (25π.) κουβάλησε επιθετικά τους Καναδούς, ο Λέοναρντ… ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και οι Πάουελ, ΒανΒλίτ εξελίχθηκαν σε x-factors για τους Ράπτορς που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την έδρα τους.

Από την άλλη πλευρά, οι Μίντλετον (30π., 4/7 τρίπ.) και Αντετοκούνμπο ήταν οι μοναδικοί που… επιβίωσαν από τους Μπακς ενώ είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπρόγκτον σημείωσε τους πρώτους πόντους του στον αγώνα 1′ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου για το 91-78.

Σε ό,τι αφορά τον Greek Freak, τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (6/10 βολές, 8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα σε 34′.

Ο αγώνας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άρχισε πολύ πειστικά τον αγώνα με τους Ράπτορς, μετρώντας 6 πόντους με 3/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο μόλις στα πρώτα 2:51 του Game 4 στην Scotiabank Arena, εκεί όπου οι Μπακς προηγήθηκαν με 5-12. Παρ’ όλα αυτά, ο Κάιλ Λάουρι (12π., 4/5 σουτ εντός πεδιάς) βρήκε ρυθμό στην επίθεση για τους Καναδούς που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 32-31. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά έπειτα από το κάρφωμα του Σερζ Ιμπάκα (41-31, 11:04)! Η παρουσία των Αντετοκούνμπο, Μίροτιτς στην frontcourt των Μπακς δεν απέδωσε σε εκείνο το σημείο ενώ ο Μπρόγκντον ήταν άστοχος, κλείνοντας το ημίχρονο με 0/5 σουτ!

Οι Ράπτορς προηγήθηκαν με 52-45 στο 19:54, με τον Μίντλετον να σημειώνει τους 10 από τους 13 πόντους του στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 65-55. Το δίδυμο των Μίντλετον (16π., 5/6 σουτ) και Γιάννη Αντετοκούνμπο (14π., 5/10 σουτ, 7ριμπ., 4ασ.) προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Μιλγουόκι Μπακς που πήραν μόλις 8 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους. Για να γίνει κατανοητή η σύγκριση, οι Ράπτορς είχαν 28 πόντους από τους παγκίτες τους με μπροστάρη τον Ιμπάκα (12π., 5/9 σουτ) ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 με τον Καουάι Λέοναρντ να μετράει μόλις 5 πόντους με 1/5 σουτ!

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπρόγκτον σημείωσε τους πρώτους πόντους του στον αγώνα 1′ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου για το 91-78 ενώ στο μεσοδιάστημα ο Λέοναρντ ανέβασε την απόδοσή του. Εν συνεχεία, το τρίποντο του Γκασόλ έκανε το 76-62, ο Πάουελ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (104-84) στα 8:35 για το φινάλε και ο Λάουρι ευστόχησε για το 114-93. Οι Καναδοί δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο κι επικράτησαν με σκορ 120-102.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102.

Μπακς – Ράπτορς 2-2
Game 1: Μπακς – Ράπτορς 108-100
Game 2: Μπακς – Ράπτορς  125-103
Game 3: Ράπτορς – Μπακς 118-112
Game 4: Ράπτορς – Μπακς 120-102
Game 5: Μπακς – Ράπτορς (24/05, 03:30)
Game 6: Ράπτορς – Μπακς (26/05, 03:30)