Δύο μέρες μετά τη νίκη της επί της Ελλάδας, η Λιθουανία με μια εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε και τις ΗΠΑ με 110-104 και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Μουντομπάσκετ ως 1η του ομίλου, συνεχίζοντας αήττητη και έχοντας, πλέον, ως στόχο την 4άδα.

Το γεγονός ότι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν… 31-12 υπέρ των Λιθουανών τα λέει όλα για το γινόταν στο παρκέ. Με τον Βαλαντσιούνας να κάνει ό,τι θέλει κοντά στο καλάθι και με τους υπόλοιπους να βομβαρδίζουν από τη γραμμή του τριπόντου, η Λιθουανός ξέφυγε με 23-10 στο 7′, έκλεισε στο +19 (31-12) την πρώτη περίοδο και έδειχνε ικανή για όλα.

Η επιβεβαίωση για αυτό ήρθε στη δεύτερη περίοδο, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή. Μέχρι και το 15ο λεπτό η «Λιέτουβα» είχε… 9/9 και αυτό την έδινε τη δυνατότητα να έχει σταθερά σημαντικό προβάδισμα, το οποίο ήταν στους 17 πόντους (54-37) με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Αμερικανοί αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, όταν και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -6 (56-50 στο 24′) χάρη στους Έντουαρντς και Μπρίτζες, αλλά η Λιθουανία βρήκε ξανά την ηρεμία της και με κρίσιμους πόντους από τούς Γιοκουμπάιτις και Κουζμίνσκας κατάφερε να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +6 (71-65).

Στην τελευταία περίοδο οι ΗΠΑ προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά οι αντίπαλοι είχαν πάντα τις απαντήσεις και ειδικά στα σουτ τριών πόντων, με ένα τέτοιο από τον Ντίμσα στο 39′ να στέλνει τη Λιθουανία στο +11 (101-90) και ουσιαστικά να σφραγίζει τη μεγάλη της νίκη (110-104).

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110