Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη έχοντας το προβάδισμα με το γκολ του Βαλμπουενά, η ΑΕΚ όμως μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο, έχασε τρεις ευκαιρίες στα πρώτα 5 λεπτά και τελικά ισοφάρισε στο 52′ σε 1-1 με το αυτογκόλ του Μπα, στον οποίο κόντραρε η μπάλα μετά το πλασέ του Λιβάι Γκαρσία, αγκαλιάζοντας την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση ήταν το μεγάλο φαβορί μετά τη νίκη με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό και αυτό που ήθελε, βασικά, ήταν ένα γκολ στο Φάληρο για να είναι (σχεδόν) σίγουρη. Γκολ που ήρθε τελικά στο 52′ χάρη και στη… βοήθεια του Μπα, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να είναι με το ένα πόδι στον τελικό πλέον.

Οι Πειραιώτες, άλλωστε, θα πρέπει να βάλουν άλλα 3 γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και 4 για να προκριθούν, αφού τα εκτός έδρας γκολ δεν παίζουν καμία σημασία πλέον.