Ο προπονητής της Τσέλσι, Γκρέιαμ Πότερ, επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στην έδρα της Μπράιτον, από την οποία αποχώρησε για να αναλάβει τους «μπλε», και δεν πέρασε καθόλου ευχάριστα αφού η ομάδα του γνώρισε τη συντριβή με 4-1, την ίδια ώρα που η Τότεναμ έχανε εκτός έδρας με 2-0 από τη Μπόρνμουθ και το έκανε τελικά 2-3.

Η Τσέλσι ήθελε τη νίκη για να βρίσκεται στην πρώτη 4άδα αλλά οι ελπίδες της για τρίποντο χάθηκαν από νωρίς, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 3-0… Ο Τροσάρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Μπράιτον στο 5′ και ακολούθησαν τα αυτογκόλ των Λόφτους-Τσικ (14′) και Τσάλομπα (42′), με τους Λονδρέζους να μειώνουν σε 3-1 με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ με τον Χάβερτς, αλλά ως εκεί…

Παρά τις προσπάθειες για ανατροπή του σκορ η Τσέλσι δεν κατάφερε τίποτα και τελικά στο 92′ δέχθηκε και το 4ο γκολ (4-1) από τον Γκρος.

Μεγάλη ανατροπή η Τότεναμ

Την ίδια ώρα, στο Μπόρνμουθ – Τότεναμ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22′ με τον Μουρ και έκαναν το 2-0 με το ξεκίνημα του β’ μέρους, στο 49′, ξανά με τον ίδιο παίκτη, αλλά η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αντέδρασε εντυπωσιακά: 2-1 στο 57′ ο Σεσενιόν, 2-2 στο 73′ ο Ντέιβις, 2-3 στο 92′ ο Μπεντανκούρ και παραμένει πάντα στην 4άδα της Premier League.