Σε μία απόφαση που προκάλεσε την έκρηξη και την οργή των παικτών και του τεχνικού επιτελείου του τριφυλλιού προχώρησε ο διαιτητής της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Σλάβια Πράγας, αποβάλλοντας τον Παλάσιος.

Ο Αργεντινός εξτρέμ είχε τιμωρηθεί αρχικά σωστή με κίτρινη κάρτα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου για φάουλ, ωστόσο στο 40΄ και σε μία επέλαση του Παλάσιος στην αντίπαλη περιοχή ο διαιτητής είδε «θέατρο» του Αργεντινού και έδειξε τη δεύτερη κίτρινη και έστειλε τον Αργεντινό στα αποδυτήρια.

Αυτή η απόφαση προκάλεσε την έκρηξη των «πρασίνων» καθώς ο Παλάσιος δεν έκανε θέατρο και σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός δέχθηκε το γκολ, με την Σλάβια να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0.