Οι ημιτελικοί των πλέι οφ της Basket League άρχισαν από το ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Λάρισα που για πρώτη φορά έχει φτάσει στην 4άδα και τη νίκησε με 87-77, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς και στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο δεύτερο παιχνίδι, στη θεσσαλική πόλη, την προσεχή Τρίτη (31/5).

Η Λάρισα, η οποία στον προηγούμενο γύρο έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Κολοσσό, μπήκε στον αγώνα με άγνοια κινδύνου και με τον Μούντι να σκοράρει από παντού, κάνοντας εκπληκτικά πράγματα, μετέτρεψε το 14-13 σε 17-25 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (20-25). Στο δεύτερο 10λεπτο, όμως, ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς για τους πράσινους, με τον Σέρβο να βάζει 11 σερί πόντους και να στέλνει την ομάδα του στο +7 (34-27).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, κάνοντας το σκορ 36-34, αλλά οι Παπαπέτρου και Μέικον έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (49-39).

Οι περισσότεροι πίστευαν εκείνη τη στιγμή ότι ο Παναθηναϊκός θα έμπαινε στην τρίτη περίοδο για να πατήσει γκάζι και να καθαρίσει τον αγώνα, αλλά το γεγονός ότι το σκορ ήταν… 61-60 στο 27′, δείχνει ότι τα πράγματα δεν έγιναν έτσι.

Οι πράσινοι δεν ήταν καλοί και με τον Μούντι να συνεχίζει να «πυροβολεί» και να φτάνει στους 26 πόντους οι Θεσσαλοί παρέμεναν κοντά στο σκορ, για να ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με τους γηπεδούχους στο +8 (70-62). Από εκεί και πέρα, στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά σταθερά σε αυτά τα επίπεδα, πήγε και στο +13 (83-70) για πρώτη φορά και τελικά νίκησε με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77