Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάριλ Μέικον (20π., 11ασ.) και την καλή του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην EuroLeague κερδίζοντας την Άλμπα με 82-67.

Τι κι αν απουσίαζε ο Νέντοβιτς, τι κι αν ο Παπαπέτρου ήταν παντελώς ανέτοιμος, τι κι αν ο Οκάρο Ουάιτ έδειξε ότι δεν μπορούσε να βοηθήσει ακόμα. Ο Παναθηναϊκός είχε τον Ντάριλ Μέικον σε μεγάλη βραδιά με 20 πόντους και 10 ασίστ, τον Λεωνίδα Κασελάκη να πραγματοποιεί το καλύτερο παιχνίδι του στην EuroLeague με 17 πόντους και 4/4 τρίποντα, τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στους «αιθέρες» (14π., 10ριμπ., 4ταπ.) και την άμυνα να ήταν εκείνη που πραγματικά ήθελε ο Πρίφτης στο δεύτερο ημίχρονο.

Πώς θα μπορούσε να χάσει ο Παναθηναϊκός αυτό το ματς; Ειδικά από τη στιγμή που και η Άλμπα είχε τα δικά της προβλήματα με τις απουσίες των Σίκμα και Κουμάτζε. Και μάλιστα σε μια βραδιά που είχε και το ντεμπούτο του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλα στην EuroLeague. Αυτή ήταν η 4η νίκη του Παναθηναϊκού σε 14 ματς, η οποία τον βοήθησε να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση, να κερδίσει ηρεμία και ξεκούραση (μιας και έχει αναβληθεί το ματς με τη Λάρισα) ενόψει της «διαβολοβδομάδας» σε Μιλάνο και με Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα επιθετικός στο ξεκίνημα του αγώνα και προσπάθησε να πάρει ψυχολογία μέσα από την επίθεσή του. Παρόλα αυτά δεν μπορούσε και να πάρει διαφορά στο σκορ και αυτό διότι η Άλμπα «απαντούσε» με το ίδιοι νόμισμα και δη μέσα από την επίθεσή της. Τρίποντο εσείς; Τρίποντο και εμείς.

Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να προηγούνται με 17-8 και παρά το 12-5 της Άλμπα για το 22-20 χάρη στα τρίποντα του Έρικσον, η διαφορά έφτασε και πάλι στο +8 (30-22) μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (30-25). Ένα διάστημα όπου και οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλά ποσοστά εντός παιδιάς. Οι μεν γηπεδούχοι μέτρησαν 5/7 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 7 τελικές πάσες.

Όμως στη συνέχεια και μετά το rotation του Πρίφτη χάθηκε ο ρυθμός. Οι Πέρι, Ουάιτ δεν ανταποκρίθηκαν σε αυτά που ήθελε ο Έλληνας τεχνικός, ο Παπαπέτρου έδειχνε παντελώς ανέτοιμος με αποτέλεσμα η Άλμπα να πραγματοποίησε ένα 21-4 (!!) και να μετατρέψει το -8 του 9′ (30-22) σε +9 (34-43) στο 16′. Ουσιαστικά είχε πάρει η Άλμπα το μομέντουμ και αυτό χάρη στην ευστοχία της έξω από τα 6.75 καθώς σ’ εκείνο το σημείο μετρούσε 8/17 τρίποντα! Μόλις έγιναν οι απαραίτητες αλλαγές του Πρίφτη, το ματς άρχισε να… παίρνει και πάλι την αρχική του μορφή.

Οι «πράσινοι» υποχρέωσαν τους Γερμανούς στο «μηδέν» στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα και με δικό τους σερί 9-0 έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα σε 43-43. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 9/17 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7/7 βολές, 14-4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 τάπες και 6 λάθη, με τους Κασελάκη (11π.), Μέικον (10π.) και Παπαγιάννη (8π., 6ριμπ., 2τ.) να ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει. Την ίδια ώρα η Άλμπα (9/21δίπ., 8/20τρ., 1/1β., 10-7ριμπ., 12ασ., 4κλ., 2λ.) είχε στηριχθεί σε Έρικσον (12π., 4/7τρ.), Μπλατ (9π., 3/3τρ.) Ντα Σίλβα (7π.) και Σμιθ (7π.)

Η καλή αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού αποτυπώθηκε και στην 3η περίοδο καθώς συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει με τη λήξη του ημιχρόνου. Συνολικά έκανε να δεχτεί πόντο για 8:02 λεπτά και έχοντας προηγηθεί συνολικό σερί 15-0 με το οποίο προηγήθηκε με 49-43 στο 24′. Ήταν και το σημείο που οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν κατά βάση στην τριάδα των Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαγιάννη οι οποίοι ήταν εκείνοι που είχαν κάνει… δύσκολη τη ζωή των φιλοξενούμενων. Όμως και πάλι, η secοnd unit δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό και κάπως έτσι η διαφορά δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις έως το τέλος της 3ης περιόδου (57-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα ισοφάρισε σε 57-57 έχοντας ξεκινήσει με σερί 5-0, αλλά και πάλι το «τριφύλλι» έβγαλε το καλό αμυντικό του πρόσωπο και «απάντησε» άμεσα με δικό του 10-0 για το 67-57 χάρη στον Ντάριλ Μέικον, ο οποίος είχε αναλάβει δράση στην επίθεση και μαζί με τον Σαντ Ρος έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +13 (72-59) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67