Τη Δευτέρα (6/12) ο Ολυμπιακός είχε περάσει από τη Λάρισα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 101-70 και μία μέρα μετά ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να τον μιμηθεί και να σκοράρει κι αυτός περισσότερους από 100 πόντους, υποδεχόμενος το Λαύριο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επιβλήθηκε με 102-83 στο ΟΑΚΑ και πήρε την 7η νίκη της σε 8 αγώνες, συνεχίζοντας χέρι-χέρι με τους ερυθρόλευκους στη βαθμολογία αλλά έχοντας το προβάδισμα μετά την εκτός έδρας νίκη στο ΣΕΦ.

Με τον Νέντοβιτς να παίρνει μπρος μετά τα πρώτα 3 λεπτά του παιχνιδιού, οι πράσινοι έφυγαν με 11-3 και με 17-10 στο 6′, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά στη συνέχεια χάρη στις λύσεις που έδινε και ο Έβανς. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16), δείχνοντας εξαρχής τις διαθέσεις τους.

Τη διάθεσή του να παλέψει όσο μπορούσε, όμως, την έδειξε και το Λαύριο στο δεύτερο 10λεπτο, αφού με ένα σερί 13-0 κατάφερε να ισοφαρίσει 36-36 στο 16′, κρατώντας τους πράσινους χωρίς πόντο για 4,5 λεπτά. Σε αυτό το σερί, όμως, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του (9-0) και πήγε στο 45-36, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 49-44.

Ο Νέντοβιτς στον αγώνα του Παναθηναϊκού με το Λαύριο

Άντεξε ως το 32′ το Λαύριο, φόρτσαραν οι πράσινοι στο φινάλε

Στην τρίτη περίοδο ο Έβανς ήταν αυτός που ανέλαβε ξανά να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (63-51) στο 25′, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να τη ρίξουν σε μονοψήφιο (73-66).

Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 32′ το Λαύριο πλησίασε στο -3 (75-72) με μπροστάρη τον Κάρτερ, δίνοντας την εντύπωση ότι θα μπορούσε να μετατρέψει το παιχνίδι σε ντέρμπι μέχρι τέλους. Δεν έγινε έτσι όμως… Μπορεί να έχασε τον Νέντοβιτς που του γύρισε το πόδι, αλλά ο Παναθηναϊκός… πάτησε γκάζι με τον Έβανς και με επιμέρους σκορ 27-11 επικράτησε με 102-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83