Το μεγαλύτερο διπλό της ιστορίας τους έκαναν οι Ράπτορς. Η ομάδα από το Τορόντο επικράτησε με  123-109 μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ των… μισών Ουόριορς (δεν έπαιξαν Ντουράντ και Τόμπσον) και προηγούνται με 2-1 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι πρωταθλητές είχαν να χάσουν ματς στην έδρα τους σε τελικούς από το Game 7 του 2016, τότε που οι Καβς τους πήραν τον τίτλο.

Ο Στεφ Κάρι έκανε… παπάδες με 47 πόντους και ρεκόρ καριέρας στα playoffs, ενώ είχε 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Όμως ήταν απελπιστικά μόνος του.

Για τους νικητές σπουδαίο ματς έκαναν οι Λέοναρντ (30π., 7ριμπ., 6 ασ.), Λάουρι (23 με 5/9 τρίποντα, 8ασ.), Γκριν (18π. με 6/10 τρίποντα)και Σιάκαμ (16π, 9ριμπ.),ενώ εξαιρετική δουλειά στα μπλοκ έκανε ο Ιμπάκα με 6. Ο ΒανΦλίτ είχε 11.

To ματς

O Kάρι κρατούσε μόνος του τους Ουόριορς κοντά στο σκορ (36-29 με 17 του Στεφ), με τους Ράπτορς να εκμεταλλεύονται τις σημαντικές απουσίες (Ντουράντ, Τόμπσον) και να προηγούνται με στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο 12λέπτο, με τον Κάρι να κάνει ρεκόρ καριέρας σε ημίχρονο στους τελικούς με 25, όμως οι Καναδοί κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 60-52. Ο Λάουρι ήταν εντυπωσιακός στη 2η περίοδο και είχε 15 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Oι Ράπτορς πάτησαν γκάζι στο τρίτο 12λεπτό και με τον Ντάνι Γκριν να παίρνει φωτιά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (18 πόντους με 6/8 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο), κατάφεραν να ξεφύγουν με 13 (96-83).

Οι Καναδοί έλεγξαν το ματς και στην 4η περίοδο, με τον Λέοναρντ να γράφει το 113-97, 5 λεπτά πριν το τέλος.  O BανΦλίτ με αδιανόητο τρίποντο έγραψε το 118-105, 1:30 λεπτό πριν το τέλος και οι Ουόριορς δεν γινόταν να επιστρέψουν μετά από αυτό.