Το Περιστέρι βρέθηκε στο +19, αλλά ο Ολυμπιακός όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα δεν είχε πρόβλημα και νίκησε με 92-69.

Για 15 λεπτά ο Ολυμπιακός ασχολιόταν με τον διαιτητή Μάνο, δεν έπαιζε άμυνα και το Περιστέρι ήταν απολαυστικό (19-38, 14’) , ωστόσο στη συνέχεια αποφάσισε να παίξει άμυνα, τα πάντα στην επίθεση έγιναν ευκολότερα και έφτασε στη νίκη με 92-69.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ακουμπώντας τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ (6-2, 2’), αλλά η αναγκαστική αλλαγή του Στρέλνιεκς (του άνοιξε το κεφάλι με τον διαιτητή Μάνο να μη σφυρίζει φάουλ) αποδιοργάνωσε τα σχέδια του Μπλατ. Το Περιστέρι έπαιζε πολύ καλό μπάσκετ και με πρωταγωνιστές τους Κάλαχαν και Μπέντιλ έτρεξε σερί 10-0 (6-12, 5’). Παρά την προσπάθεια του Πρίντεζη η διαφορά δεν έπεσε στο τέλος της περιόδου.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν την όποια συγκέντρωση είχαν λόγω των κακών σφυριγμάτων του Μάνου, δεν έπαιζαν ίχνος άμυνας σε αντίθεση με τους παίκτες του Πεδουλάκη οι οποίοι έκαναν τη δουλειά του και μάλιστα τέλεια.

Ο Σκορδίλης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και η διαφορά έφτασε στο +19 (19-38, 14’). Ο Τουπάν ήταν αυτός που άλλαξε κάπως την κατάσταση με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν γρήγορα σε 26-38 (15’). Ο Γάλλος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου και με 17 πόντους σε 13’ συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο έκανε το σκορ 42-48 στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός βγήκε αποφασισμένος από τα αποδυτήρια και με εντυπωσιακή άμυνα δεν άφηνε διαδρόμους για να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι. Στην επίθεση Σπανούλης και Μιλουτίνοφ δεν είχαν αντίπαλο και έτσι έγινε το 56-50 (25’). Ο αρχηγός των γηπεδούχων φανερά πεισμωμένος σκόραρε κατ’ εξακολούθηση και με δικό τα τρίποντο πήγε η διαφορά στο +9 (61-52, 27’).

Οι παίκτες του Μπλατ δεν ήθελαν να αφήσουν το πόδι από το γκάζι και έτσι συνέχιζαν στην άμυνα να πιέζουν ασφυκτικά τα αντίπαλα γκαρντ. Στην άλλη πλευρά ο Βεζένκοβ με τον Μάντζαρη εκτελούσαν πίσω από τα 6.75 (84-60, 34’). Η είσοδος του Σκορδίλη είχε αποτέλεσμα για το Περιστέρι, αλλά ο Τίμα αν και μπήκε αργά σκόραρε σε δύο σερί αιφνιδιασμούς και η διαφορά διατηρήθηκε (90-64, 37’).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69.

Πηγή: gazzetta.gr