Ίσως να προτιμούσε να συνδυάσει την προσωπική του επιτυχία με ένα ματς στο «Ολίμπικο» και να γνωρίσει την αποθέωση μπροστά στον κόσμο που τον λάτρεψε όλα αυτά τα χρόνια.

Ακόμη κι έτσι ο Φραντσέσκο Τότι με δικό του γκολ (έφτασε τα 217 και είναι τρίτος στην ιστορία της Serie A), «σάλπισε» τη μεγάλη αντεπίθεση για τη Ρόμα κόντρα στην Τζένοα. Από το 0-2, οι «Ρωμαίοι» έφτασαν στο τελικό 2-4 κι έφτασαν στους 14 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο είχαν σημειώσει δύο γκολ (7’ Κούτσκα, 15’ Γιάνκοβιτς). Ο «καπιτάνο» όμως και οι συμπαίκτες του δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα.

Ο… αιώνιος αρχηγός κατάφερε να μειώσει στο 27’, σημειώνοντας ένα τέρμα που θα το θυμάται για πάντα, αφού ήταν το 217ό στην καριέρα του στη Serie A και τον κατατάσσει στην τρίτη θέση, πάνω από τον Μεάτσα και πίσω μόνο από τους Πιόλα (274) και Νόρνταλ (225).

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Οσβάλντο, ο οποίος λίγο πριν φύγει το ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει και να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Ο ίδιος κατάφερε στο 55’ να δώσει προβάδισμα στη Ρόμα για να έρθει επτά πριν το τέλος ο Λαμέλα και να διαμορφώσει το τελικό 2-4, σε ένα ματς στο οποίο αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.